ABD, Malezya’nın Uçuş Emniyet Notunu Yükseltti

ABD, yaklaşık üç senelik bir sürenin ardından, Malezya’nın uçuş emniyet notunu yükseltti.

Amerikan havacılık kurumu FAA, Malezya’nın uçuş emniyet notunu yeniden “Category 1” seviyesine çıkarttı.

Malezyalı havayolları bu gelişme sayesinde yeniden ABD’de hat açabilecek ve Amerikalı havayollarıyla codeshare anlaşması yapabilecek.

Kuala Lumpur Havalimanı - Hava Trafik Kontrol Kulesi

Kuala Lumpur Havalimanı – Hava Trafik Kontrol Kulesi

FAA, 11 Kasım 2019 tarihinde yaptığı açıklamada, Malezya’nın uçuş emniyeti bakımından “Category 2” seviyesine düşürüldüğünü açıklamıştı.

Bu karar sebebiyle Malezya tescilli havayolu şirketleri, New York ile San Francisco arasında kalan ABD topraklarına yeni uçuş planlaması yapamazken, uçakları da ABD’deki havalimanlarında daha kapsamlı bir biçimde güvenlik ve emniyet taramasına tâbi tutulacaktı.

Gelgelelim, ABD’nin söz konusu topraklarına uçan Malezyalı havayolu bulunmadığından, bu karar fiili durumu etkilememişti.

Öte yandan FAA, Mayıs 2021’de Meksika’nın uçuş emniyet notunu “Category 2” seviyesine düşürerek, Meksikalı havayollarını ciddi biçimde kısıtlamıştı.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!