Lufthansa, 20.000 Kişiyi İşe Alacak

Alman havayolu şirketi Lufthansa, gelecek yılın sonuna kadar olan süre zarfında 20.000 kişiyi işe alacak.

Yapılacak işe alımların yarısından fazlası, açılacak yeni pozisyonlara olacak.

Covid-19 sonrasındaki dönemde, yetersiz sayıdaki personel sebebiyle son derece güç bir dönemden geçen şirket böylece krizi tamamen arkasında bırakmayı hedefliyor.

Lufthansa, artık yavaş yavaş sonuna geldiğimiz yaz mevsiminde binlerce uçuşunu bu yüzden iptal etmek zorunda kalmıştı.

Bununla birlikte, kriz boyunca Lufthansa’nın personel sayısının 140.000’den 100.000’e düştüğünü de hatırlatmakta fayda var.

Lufthansa çalışanları ve Boeing 747

Lufthansa çalışanları ve Boeing 747

Öte yandan, Lufthansa CEO’su Carsten Spohr, temmuz ve ağustos aylarının kendileri için “fantastik” geçtiğini belirterek, yılın ikinci çeyreğinde yakaladıkları kârlılığı devam ettireceklerini açıkladı.

Özellikle iki sene zarfında sivil havacılık sektöründen ayrılıp başka işlerde çalışmaya başlayanların, geri dönmediği ve bu yüzden kalifiye personel açığının ciddi boyutta olduğuna dikkat çekiliyor.

Avrupa’daki diğer havayollarının da personel sayısını artıracağı düşünülürse, sivil havacılık sektöründe önümüzdeki yılın bir hayli hareketli ve bereketli geçeceği söylenebilir.

Share

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.