Lufthansa, Temmuzdaki Yüzlerce Uçuşu İptal Etti

Amerikalı ve Avrupalı havayolları, Covid krizi sonrasında hızla artan yolcu talebi karşısında bocalamaya devam ediyor.

Hem havalimanı hizmetleri personeli hem de uçuş ekiplerinin sayısında yaşanan eksiklik, çok sayıda uçuşun iptal edilmesine veya uzun süreli tehirlere yol açıyor.

Bu gibi havayollarının arasına, Alman devi Lufthansa da katıldı.

Lufthansa, temmuz ayı için planladığı uçuşlardan yüzlercesini iptal etmek zorunda kaldı.

Basına yansıyan bilgilere göre ay boyunca özellikle iç hat ve kısa menzilli Avrupa uçuşlarından yaklaşık 900 tanesi iptal edildi.

Cuma, cumartesi ve pazar günlerine denk gelen iptallerin, Lufthansa’nın hafta sonları için planladığı uçuşların %5’ine denk geldiği belirtiliyor.

Yolcuların gelen yoğun şikâyetler üzerine LinkedIn’de bir açıklama yapan Lufthansa CEO’su Jens Ritter, yaşananlardan dolayı özür diledi.

Jens Ritter, salgın döneminde havacılık sektöründeki bir çok kişinin işten ayrılarak başka sektörlere geçtiğini ve bu yüzden ihtiyaç duyulan yetişmiş personel sayısına ulaşmakta güçlük çektiklerini söyledi.

Aslında yaz tarifesine geçilmesiyle birlikte, Avrupa’daki bir çok büyük havalimanında benzer sorunlar görülmeye başlanmıştı.

İngiltere, Hollanda ve Almanya bu sorunların fazlasıyla hissedildiği yerlerin başında geliyor.

British Airways, easyJet, KLM derken, Lufthansa da aynı durumdan mustarip.

Anlaşılan o ki Avrupa’nın bir çok büyük havalimanında bu yaz oldukça sıcak geçecek.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!