İGA Havalimanı’nın Genişleme Planı İptal mi Ediliyor?

İstanbul İGA Havalimanı’nın genişleme planlarının, büyük oranda iptal edileceği iddia edildi.

Deutsche Welle’de çıkan bir haberde, İGA ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasında bu konuyla ilgili bir proje tadil protokolü hazırlandığı belirtiliyor.

Haberin ayrıntılarına bakıldığında, İGA’nın genişlemeye yönelik planlarında çok ciddi değişiklikler yapılacağı ve neredeyse tamamen iptal edileceği anlaşılıyor.

İstanbul İGA Havalimanı - Genişleme Planı

İstanbul İGA Havalimanı – Genişleme Planı

Bir başka deyişle İGA Havalimanı, mevcut haliyle yani temel olarak bir terminal binası ve üç pist takımını içeren haliyle kalacak gibi görünüyor.

Zira iddialar gerçekse, ikinci terminal binası, dört, beş ve altıncı pist takımları ve havalimanı kenti (Airport City) projeden çıkarılıyor.

İGA ve DHMİ yönetiminden haberle ilgili henüz bir açıklama yapılmadığından, söz konusu proje değişikliğinin gerçek olup olmadığını bilemiyoruz.

Durumun ortaya çıkması için bir süre daha beklememiz gerekecek anlaşılan.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.