Ryanair – Macar Hükümeti Kavgası Devam Ediyor

Macaristan’ın kadim havayolu şirketi Malev, 2012 yılının başında iflas etmişti.

Malev’in uçuşlarını durdurmasıyla doğan boşluğu, çok kısa sürede Ryanair ve Wizz Air doldurmuştu.

Ryanair

Ryanair

Aradan geçen on yılın ardından, Macaristan’da ilginç bir tartışma yaşanıyor.

Macar hükümetinin bu yılın başında getirdiği “aşırı kâr” vergisi, Ryanair yönetiminin tepkisini yol açıyor.

Söz konusu vergiye göre, havayolları, Budapeşte‘den giden her bir yolcu için Avrupa Birliği içi uçuşlarda 10 USD, diğer uçuşlardaysa 25 USD ilave vergi ödüyor.

Ryanair işte buna bir tepki olarak Budapeşte çıkışlı Bordeaux (BOD), Bournemouth (BOU), Köln (CGN), Kaunas (KUN), Kraków (KRK), Lappeenranta (LPP), Riga (RIX) ve Torino (TRN) hatlarını, önümüzdeki kış tarifesiyle birlikte kapatacaklarını duyurdu.

Bunların yanı sıra Amman (AMM), Bristol (BRS), Pisa (PSA), Prag (PRG), Sofya (SOF), Tel Aviv (TLV) ve Varşova (WAW) hatlarındaki uçuş sayısı da azaltılacak.

Ryanair CEO’su Michael O’Leary yaptığı açıklamada, “Macar hükümetinin aptalca ve mantıksız bir biçimde getirdiği verginin bu kararı almalarına sebep olduğunu” belirtti.

Michael O’Leary ayrıca, Budapeşte’de azaltacakları uçuşları Avusturya, Hırvatistan, Romanya ve Slovakya gibi Macaristan’a komşu ülkelere kaydıracaklarını da sözlerine ekledi.

Ryanair’in Budapeşte’de 50 civarında hattı bulunuyor. Bakalım ilerleyen dönemde bu sayı daha da azalacak mı?

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.