Emirates, Nijerya Uçuşlarını Azaltmayı Planlıyor

Nijerya’daki parasını transfer edemeyen Emirates, bu ülkeye yaptığı uçuşları azaltmayı planlıyor.

Konuyla ilgili olarak Nijerya havacılık bakanına bir mektup gönderen Emirates, durumun değişmemesi halinde, bu ayın ortasından itibaren haftalık uçuş sayısını 11’den 7’ye indireceğini bildirdi.

Şirketin bu ülkede temmuz ayı itibarıyla 85 milyon USD tutarında bir parasının biriktiği ve bu meblağın her ay 10 milyon USD daha arttığı iddia ediliyor.

Hatırlayacağınız üzere, Nijerya’da faaliyet gösteren havayollarının yaşadığı bu sorun geçtiğimiz haziran ayında gündeme gelmişti.

Yabancı havayollarının Nijerya’da biriken parasının 450 milyon dolara ulaştığı ortaya çıkmıştı.

Krizin temelinde, ülkede yaşanan döviz sıkıntısının yatıyor.

Döviz çıkışını engellemek isteyen hükümet, havayollarının burada kazandığı parayı merkezlerine transfer etmesini engelliyor.

Fakat bu durumun bu şekilde daha ne kadar devam edeceği muamma.

Diğer yabancı havayollarının da benzer bir yol izleyip kapasite azaltması halinde, Afrika’nın bu en kalabalık ülkesi için şartlar iyice zorlaşabilir.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.