Airbus, Qatar Airways’in A350 Siparişini İptal Etti

Airbus ile Qatar Airways arasında aylardır devam eden kavga yeni bir boyuta geçti.

Airbus, Qatar Airways’in A350 siparişinden geri kalanları iptal etti.

Henüz taraflarca resmen teyit edilmeyen bu kararın, Qatar Airways’in üretilmeyi bekleyen 19 adet A350-1000 tipi uçağı kapsadığı belirtiliyor.

Hatırlayacağınız üzere Airbus, bu yılın başında da Qatar Airways’in 50 adetlik A321neo siparişini iptal etmişti.

Dünyanın en büyük iki uçak üreticisinden bir tanesiyle, yine dünyanın en ışıltılı havayollarından bir tanesi arasındaki bu eşi benzeri görülmemiş kavganın temelinde, A350 tipi uçaklarda yaşanan boya sorunu yatıyor.

Ne Olmuştu?

Qatar Airways, filosundaki A350’lerin bir bölümünün başta boyalarında olmak üzere çeşitli noktalarında ciddi seviyede hasar ve defo bulunduğunu belirterek, Airbus’tan tazminat istiyor.

Zira Qatar Airways, söz konusu sorunların muhtemel bir yıldırım çarpması açısından uçuş emniyetini riske ettiğini iddia ederek, sahip olduğu 53 adet A350’nin 23 tanesini uçuştan alarak parka çekmişti.

Airbus a350 boya problemi
Qatar Airways’in A350’lerinin boyasında ciddi bozulmalar mevcut.

Şirket bu yüzden Airbus’tan şu âna kadar 1 milyar USD’yi aşan bir tazminat ve geçmekte olan her gün için ilave 4 milyon USD talep ediyor.

Qatar Airways ayrıca Airbus’ı, boya problemi konusunda teknik bakım el kitabında değişiklik yapmakla suçluyor.

İddiaya göre Airbus, sorunun ortaya çıkmasının ardından yaptığı bir güncellemeyle, yıldırım çarpmasına karşı uygulanan koruyucu boyadaki ihmal edilebilir hasar alanını 200 mm²’den 1.000 mm²’ye yükseltmiş.