ABD Heyetini taşıyan El Al uçağının Tel Aviv - Dubai uçuşu (31 Ağustos 2020)

Suudi Arabistan, Hava Sahasını İsrailli Havayollarına Açtı

Orta Doğu’da dün sessiz sedasız bir biçimde çok önemli bir adım atıldı.

Suudi Arabistan, hava sahasını tüm havayollarına açtığını duyurdu.

Böylece İsrailli havayollarının Suudi hava sahasını kullanma yasağı resmen ortadan kalktı.

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Kurumu, ülke hava sahasının herhangi bir ayrımda bulunmaksınız tüm havayollarına açıldığını belirtirken, bunun temelinde küresel bir havacılık merkezi olma niyetinin (Vision 2030) yattığına dikkat çekildi.

Bölgede resmî temaslarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, bu kararı memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Joe Biden, bu gelişmenin bölgedeki ülkelerin birbirleriyle entegrasyonu açısından son derece önemli olduğunu ve İsrail’den Suudi Arabistan’a uçakla seyahat eden ilk ABD Başkanı unvanını kazanacağını söyledi.

İbrahim Anlaşmalarının Etkisi

Suudi Arabistan’ın bu kararıyla birlikte, 2020 yılı ortalarında dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın liderliğinde başlatılan Orta Doğu normalleşme süreci yeni bir aşamaya geçmiş oldu.

İki yıllık bir geçmişi bulunan İbrahim Anlaşmaları (Abraham Accords) çerçevesinde şu âna kadar BAE, Bahreyn, Fas ve Sudan hava sahalarını İsrail uçuşlarına açarken, Tel Aviv ile BAE (Dubai ve Abu Dabi), Fas ve Bahreyn gibi ülkeler arasında tarifeli yolcu uçağı seferleri başlatılmıştı.

Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE ile İsrail arasındaki uçuşlar için özel olarak hava sahasını kullanma izni vermişti.

ABD Heyetini taşıyan El Al uçağının Tel Aviv - Dubai uçuşu (31 Ağustos 2020)
ABD Heyetini taşıyan El Al uçağının Tel Aviv – Dubai uçuşu (31 Ağustos 2020)

Suudi Arabistan, bunun dışında 2018 yılından bu yana sadece Air India’nın Delhi – Tel Aviv seferlerinin kendi hava sahasını kullanmasına izin veriyor; Tel Aviv’e uçan başka hiç bir havayoluna aynı hakkı tanımıyordu.

Neticede bu son gelişme sayesinde, İsrail’in Asya’ya açılmasında ciddi bir rahatlama yaşanacağını söyleyebiliriz.

Zira önce Dubai ve Abu Dabi aktarmalı olarak sağlanan bu çıkış artık direkt seferlerle de mümkün hâle gelecek ve mesela İsrail ile Avustralya arasında doğrudan seferler yapılacak.

Bakalım İsrail ile Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişkiler ne zaman kurulacak ve ticarî uçuşlar ne zaman başlayacak?