Airbus A321neo Qatar Airways

Airbus, Qatar Airways’in Sipariş Ettiği A321’leri Başka Havayollarına Satabilecek

Airbus ve Qatar Airways arasında devam eden hukukî süreçte yeni bir gelişme yaşandı.

İngiltere’de görülen davada hâkim, Qatar Airways’in A321neo tipi uçaklar için verdiği siparişin sürmesi yönündeki talebini reddetti.

Bir başka deyişle, Airbus’un geçtiğimiz Ocak ayında Qatar Airways’in 50 adetlik A321neo siparişini iptal etmesi kararı geçerlilik kazandı.

Airbus bu karar sayesinde, söz konusu A321neo’ları üretip üretmeme ve üretecekse, Qatar Airways dışındaki bir havayoluna satabilme serbestliğine kavuşmuş oldu.

Ne Olmuştu?

Bu yılın Ocak ayında, sivil havacılık sektöründe pek eşine rastlanmayan bir olaya şahitlik etmiştik.

Airbus, Qatar Airways’in, mazisi 10 yıl önceye dayanan ve liste fiyatlarına göre 6 milyar USD tutarında olan 50 adetlik A321neo siparişini iptal etmişti.

Bu sıra dışı gelişmenin arka planında, Airbus ile Qatar Airways arasında uzunca bir süredir devam eden A350 gerginliği yatıyor.

Airbus a350 boya problemi
Qatar Airways’in A350’lerinin boyasında ciddi bozulmalar mevcut.

Qatar Airways, filosundaki A350’lerin bir bölümünün başta boyalarında olmak üzere çeşitli noktalarında ciddi seviyede hasar ve defo bulunduğunu belirterek, Airbus’tan tazminat istiyor.

Qatar Airways, söz konusu sorunların muhtemel bir yıldırım çarpması açısından uçuş emniyetini riske ettiğini iddia ederek, sahip olduğu 53 adet A350’nin 23 tanesini uçuştan alarak parka çekmişti.

Şirket bu yüzden Airbus’tan şu âna kadar 1 milyar USD’yi aşan bir tazminat ve geçmekte olan her gün için ilave 4 milyon USD talep ediyor.

Qatar Airways ayrıca Airbus’ı, boya problemi konusunda teknik bakım el kitabında değişiklik yapmakla suçluyor.

İddiaya göre Airbus, sorunun ortaya çıkmasının ardından yaptığı bir güncellemeyle, yıldırım çarpmasına karşı uygulanan koruyucu boyadaki ihmal edilebilir hasar alanını 200 mm²’den 1.000 mm²’ye yükseltmiş.