Amerikalı Havayolları Maske Takma Mecburiyetini Kaldırdı

Neredeyse iki yıl oldu.

Ve en nihayetinde genele yayılacak bir biçimde, yolcuların ve çalışanların maske takma mecburiyeti kaldırılmaya başlandı.

Bunun en somut örneği Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) geldi.

Florida merkezli bir federal hâkim, ulaşımda uygulanan maske takma mecburiyetinin kanunlara uygun olmadığına hükmetti.

Bu kararın ardından önce TSA (Transportation Security Administration) ve hemen ardından da çok sayıda havayolu şirketi, maske takma mecburiyetinin kaldırıldığında yönelik açıklamalar yaptı.

United Airlines, Delta Air Lines, Alaska Airlines, JetBlue ve American Airlines maske konusunda hızlı davranan havayolları oldu.

Bununla birlikte, söz konusu kararın sadece iç hat uçuşlarını kapsadığını ve dış hat uçuşlarında ülkeden ülkeye farklı uygulamalar olabileceğini de hemen hatırlatalım.

Ayrıca isteyen yolcuların ve çalışanların, maske takmaya devam edebileceğini de belirtmekte fayda var.

ABD’de yolcuların maske takmasını mecbur tutan ilk büyük havayolu şirketi JetBlue olmuştu.

JetBlue, 4 Mayıs 2020 tarihinden itibaren bu uygulamayı devreye sokmuştu.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.