THY Yönetiminde Değişiklik

Türk Hava Yolları (THY) yönetim kurulunda beklenmedik bir değişiklik gerçekleşti.

Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Görkem Aksoy ve Muzaffer Akpınar görevden alındı.

İlker Aycı’nın yerine, THY’de uzunca bir süredir genel müdür yardımcılığı görevini sürdürmekte olan Ahmet Bolat atandı.

Ahmet Bolat’ın yanı sıra Şekib Avdagiç ve Mehmet Kadaifçiler, yönetim kuruluna atanan diğer iki isim oldu.

Her ne kadar THY, %51 oranındaki bölümü halka arz edilmiş olsa ve bir özel şirket niteliğini taşısa da geriye kalan %49 oranındaki blok hisse halen devlete ait olduğundan, yönetim fiilen hükümetin kontrolünde bulunuyor.

Dolayısıyla, her sene nisan ayında gerçekleştirilen olağan genel kurul toplantısı beklenmeksizin yapılan bu yönetim değişikliği özellikle dikkat çekiyor.

Bu ani görevden alma kararının arkasında, bundan iki hafta kadar önce THY içinde gerçekleştirilen tayinlerin yattığı iddia ediliyor.

Söz konusu tayinlerin, beş üyeden oluşan İcra Kurulu’nun üç üyesinin imzasıyla yürürlüğe konduğu belirtiliyor.

Bilhassa İlker Aycı açısından bardağı taşıran bu son damlayla birlikte, yönetim kurulundaki görev değişikliklerinin yapıldığı söyleniyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!