Belçika, Kısa Uçuşlara İlave Vergi Getiriyor

Belçika, 500 km’den kısa uçuşlara ek vergi uygulamaya hazırlanıyor.

Sivil havacılık sektörüne getirilmesi düşünülen bu yeni vergi, ülkenin 2022 yılı bütçe çalışmaları sırasında gündeme geldi.

Söz konusu tasarının gerçekleşmesi halinde, Belçika’daki herhangi bir havalimanından 500 km’den daha kısa bir mesafeye olan uçuşlarda, yolcu başına 4 ilâ 6 Euro ilave tahsilat yapılacak.

Ülke bütçesine yılda yaklaşık 30 milyon Euro katkı sağlaması beklenen bu uygulamanın asıl amacı ise yolcuları uçak yerine tren gibi nispeten daha çevre dostu ulaşım şekline yönlendirmek.

Brüksel merkezli olarak 500 km yarı çaplı bir daire çizdiğimizde, Londra, Paris, Frankfurt gibi önemli noktaların yeni verginin kapsamı içinde kaldığını görüyoruz.

Lâkin bu kadar küçük bir meblağın yolcuları uçakla seyahatten vazgeçirebileceğini pek sanmıyorum.

Belki iklim krizine yönelik bir farkındalık belki de devlet bütçesine bir katkı olabilir ancak.

Bununla birlikte Belçika’nın bu kararı, Avrupa’da daha önce Almanya ve Fransa‘da gördüğümüz ve çevre eksenli olarak sivil havacılık sektörüne karşı getirilen tedbirlerin bir devamı şeklinde kabul edilebilir.

Bu karar ayrıca gelecekte bu tedbirlerin daha da sertleşebileceğine yönelik bir işaret olarak da değerlendirilebilir.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!