Qatar Airways, A380’leri Yeniden Uçurmaya Hazırlanıyor

Qatar Airways, Airbus A380 tipi uçakların kullanımı konusunda sürpriz bir adım atmak zorunda kaldı.

Qatar Airways, filosundaki A380’lerin beş tanesini kasım ayında yeniden uçurmaya hazırlanıyor.

Şirketi buna zorlayan şey ise Airbus A350 tipi uçaklarının bir bölümünü uçuştan alarak park etmesi oldu.

Halen 13 adet A350, gövdelerinde meydana gelen bozulma sebebiyle yerde bekliyor ve bu durum yaklaşık 4.000 koltuk kapasitesinin devre dışında kalması anlamına geliyor.

Son haftalarda artan yolcu talebini karşılamakta zorlanan Qatar Airways buna bir çare olarak A380’leri devreye sokacak.

Bunun için, Covid-19 krizinin başında işten çıkarılan çok sayıda A380 pilotu tam maaşlı bir biçimde yeniden işe alındı.

Bir yandan bu pilotların uçuş sertifikasyonlarının güncel hale getirilmesi için simülatör eğitimleri devam ederken, diğer yandan da A380’lerin derin depolamadan çıkarılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Talebin seyrinde göre şirketin filosundaki on adet A380’in tamamının 2022 yılında yeniden kullanılmasının bile söz konusu olabileceği belirtiliyor.

Bununla birlikte, Qatar Airways’in daha önceki açıklamalarında, A380’lerin filodan tamamen çıkarılması gibi planlardan bahsedilmişti.

Anlaşılan o ki krizden çıkışın hızı, havayollarının geleceğe yönelik tüm planlarını bir kez daha gözden geçirmesini kaçınılmaz kılacak.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.