Ağustos Ayında Dünyanın En Yoğun Hatları Hangileriydi?

Pazara arz edilen koltuk miktarı bakımından Ağustos ayında dünyanın en işlek hatları belli oldu.

OAG’nin hazırladığı tablolara göre iç hatlarda Güney Kore’den Jeju – Seul Gimpo (CJU-GMP), dünyanın zirvesindeki yerini korudu.

İç hatlarda ikinci sırada Japonya’dan Sapporo New Chitose – Tokyo Haneda (CTS-HND) ve üçüncü sırada Pekin – Şanghay Hongqiao (PEK-SHA) hatları yer aldı.

Cancun – Mexico City dışında, ilk onda yer alan havalimanı çiftlerinin tamamı Asya kıtasından.

Dış hatlardaysa, Ukrayna ile Rusya arasındaki Simferopol – Moskova Şeremetyevo (SIP-SVO) hattı, ilk sırada bulunuyor.

Tabii bu noktada, Kırım’ın ve onun başkenti olan Simferopol’ün 2014 yılından bu yana Rusya işgali altında olduğunu ve bu hattın fiilen bir dış hattan ziyade iç hat niteliğini taşıdığını hatırlatmak gerekiyor.

Onu yine Rusya ile Ukrayna arasındaki Moskova Domodedovo – Simferopol ve Türkiye ile Rusya arasındaki Antalya – Moskova Şeremetyevo takip ediyor.

Avrupa özeline baktığımızda, ağustosta kolayca tahmin edileceği üzere tatil destinasyonlarının ön planda olduğunu görüyoruz.

Simferopol, Antalya, Palma, Barselona ve Larnaka, ilk on sırayı ele geçirmiş durumda.

Tabii bu tabloda özellikle tatile çıkma konusunda korkusuzca hareket eden Rus turistlerin büyük etkisi bulunduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.