JetBlue, New York – Londra Seferlerine Başladı

Oldu oluyor, başladı başlıyor derken yıllardır konuşulan şey gerçekleşti.

JetBlue, New York – Londra uçuşlarını başlattı.

İlk sefer dün gece saatlerinde New York JFK Havalimanı’nda başladı ve bu sabah Londra Heathrow Havalimanı’nda tamamlandı.

Saat 22:07’de teker kesen Airbus A321LR tipi uçak (N4022J), Londra’ya 09:31’de indi.

Uçuş toplamda 6 saat 24 dakika sürdü.

Neticede böylece, çok uzun bir aradan sonra ABD – İngiltere pazarına yeni bir oyuncu dahil olmuş oldu.

JetBlue seferlerinin hem rekabeti hem de hizmet kalitesini artıracağı düşünülüyor.

Hatırlanacağı üzere bu yılın başlarında JetBlue’ya 2021 yaz tarifesi için 2 Ağustos haftasından itibaren, Londra Heathrow Havalimanı’nda 14 slot tahsis edilmişti.

Bir başka deyişle o hafta itibarıyla JetBlue’nun günlük Londra seferleri mümkün hale gelmişti.

(Her bir iniş veya kalkış için bir slot kullanılıyor. Dolayısıyla her bir gidiş-dönüş seferi için bir slot çifti gerekiyor.)

Haftalık slot sayısı sonraki aylarda kademeli bir biçimde artırılacak ve 20 Eylül haftasında 28’e ulaşacak.

JetBlue’ya yine 2021 Yaz Tarifesi için Gatwick’te (LGW) haftalık 28 adet ve Stansted’de (STN) 56 adet slot hakkı tahsis edilmişti.

Tabii herkesin kolayca tahmin edeceği üzere JetBlue, bu çok önemli pazara girişte Londra’nın bir numaralı havalimanı niteliğindeki Heathrow’u tercih etti.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.