İsrail ve Ürdün, Yeni Bir Havacılık Anlaşması İmzaladı

İsrail ile Ürdün arasında yeni bir havacılık anlaşması imzalandığı bildirildi.

Yarın (9 Ekim) yürürlüğe girecek anlaşma çerçevesinde bu iki ülke, hava sahalarını karşılıklı olarak birbirlerine açacaklar.

Bunun yanı sıra, bölgedeki diğer ülkelerin havayolları da rotalarını İsrail ve Ürdün hava sahalarını kullanacak şekilde yeniden çizebilecekler.

Böylece, özellikle Emirates, Etihad ve Gulf Air gibi havayollarının Avrupa’ya olan bazı uçuşlarında mesafe kısalacak ve hem zaman hem de akaryakıt tasarrufu elde edilecek.

Bu noktada bölgedeki diplomatik gerginliklerin devreye girmesi de kuvvetle muhtemel.

Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri merkezli havayollarının Avrupa uçuşlarında halihazırda kullandıkları Irak, İran ve Türkiye hava sahalarından kaçınarak, rota uzunluğu bakımından çok fark etmese de Suudi Arabistan – Ürdün – İsrail hava sahalarına yönelmeleri söz konusu olabilir.

Neticede, İsrail – Ürdün havacılık anlaşmasıyla birlikte, ABD Başkanı Donald Trump’ın önderliğinde Orta Doğu’da İsrail – Suudi Arabistan – Birleşik Arap Emirlikleri ekseninde yaşanan normalleşme süreci yeni bir aşamaya geçmiş olacak.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.