Lufthansa Group, 150 Uçağını Yere Çekiyor

Coronavirus kaynaklı salgın, havacılık sektörünü kasıp kavurmaya devam ediyor.

Bazı pazarlarda ilgili otoriteler tarafından tamamen iptal edilen seferler, bazı pazarlarda ise talep yetersizliği sebebiyle boş kalan uçaklar dikkat çekiyor.

Dünyanın en büyük havayolu gruplarından Lufthansa, salgından etkilenen şirketlerin bir tanesi.

Dün yapılan bir açıklamaya göre, bünyesinde Lufthansa, Austrian, Swiss, Brussels Airlines ve Eurowings firmaları bulunan grup, 150 civarında uçağını yere çekme kararı aldı.

Grubun sahip olduğu toplam uçak sayısı ise 770 kadar.

En basit bir hesapla, kapasitenin %20’ye varan bir oranda azaltıldığı söylenebilir.

Lufthansa sözcüsü, olağanüstü şartlara uyum sağlamak amacıyla, planlarını dinamik bir biçimde değiştirdiklerini belirtti.

Şirket, Çin uçuşlarını 24 Nisan ve Tahran uçuşlarını 30 Nisan’a kadar iptal etmiş; İtalya uçuşlarında da ciddi bir azaltma gerçekleştirmişti.

Bununla birlikte, önümüzdeki haftalarda, sektördeki talebin yeniden dengelenmesinin beklendiği, Lufthansa tarafından gelen haberler arasında.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.