İGA, Kredi Borcunu Yeniden Yapılandırmaya Çalışıyor

İstanbul Yeni Havalimanı işletmecisi İGA, kredi borçlarını yeniden yapılandırma konusundaki çalışmalarına devam ediyor.

Bloomberg’de dün yayımlanan bir habere göre İGA, 6 milyar USD’yi aşan borçlarına ilişkin olarak Çinli ve Orta Doğulu kreditörlerle görüşmeler yapıyor.

Avrupalı bankaların da ilgi gösterdiğini açıklayan şirket yönetimi, borcun yeniden yapılandırılması işinin, 2020 yılının ilk yarısında tamamlanmasının hedeflendiğini belirtiyor.

Hatırlacağı üzere İGA’nın borç yapılandırması konusundaki çalışmaları ilk olarak geçen yılın Kasım ayında basına yansımıştı.

İlgili haberde, İGA’nın yatırım için aldığı kredilerin yeniden finanse edilmesi amacıyla Doğuş Holding ve Fiba Holding’in Londra’da ortak kurdukları Dome Group’a vekalet verdikleri iddia edilmişti.

Geçtiğimiz beş yıl boyunca Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Denizbank ve Finansbank’tan yüklü miktarda borç alan İGA bu hamlesiyle, geçen yılın Nisan ayında tam kapasite ile faaliyete geçen yeni havalimanı projesinin finansman maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.