İGA ve Pekin Havalimanı İşletmesi, “Kardeş Havalimanı” Oldu

İstanbul Yeni Havalimanı işletmeci firması İGA, Pekin Havalimanı İşletmesi ile bir anlaşma imzalayarak, “Kardeş Havalimanı” programına üye oldu.

Pekin’de gerçekleştirilen imza törenine, İGA Genel Müdürü Kadri Samsunlu ile Pekin Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü katıldı.

Kardeş Havalimanı programının temelde tarafları bağlayıcı herhangi bir yanı bulunmuyor.

Bununla birlikte üye havalimanlarının genel müdürleri yılda bir kez bir araya gelerek, fikir alışverişinde bulunuyor.

Bunun yanı sıra, üyeler isterlerse birbirleri arasında geçici süreli personel değişimi, ortak proje geliştirme, pazarlama faaliyeti, bilgi ve deneyim paylaşımı gibi noktalarda işbirliği yapıyor.

Pekin Havalimanı’nın kardeş havalimanı programında aralarında Aeroport de Paris, Chicago, Dallas, Fraport, Heathrow, Hong Kong, Singapur Changi, Tokyo Narita gibi önemli işletmecilerin bulunduğu 30’dan fazla üye bulunuyor.

İGA yönetimini, biraz geç de olsa attıkları bu adımdan ötürü tebrik ediyor, bu anlaşmanın iki ülke arasındaki sivil havacılık faaliyetlerinin gelişimine katkıda bulunmasını temenni ediyoruz.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.