Hava Kargo Trafiğinde Yavaşlama

2016-2017 döneminde hızlı bir biçimde büyüyen hava kargo hacmi, 2018 yılının son çeyreğinde hız kesti.

Dünya ticaret hacminde yaşanan sert yavaşlama, kaçınılmaz olarak hava kargo operasyonuna da yansıdı.

Yılın son çeyreğinde dünya genelinde sanayi üretimi ve ekonomiler büyümeye devam etse de, özellikle Brexit meselesi ve ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı, uluslararası ticarette hissedilir bir duraklamaya sebep oldu.

Bunun yanı sıra, küresel çapta üreticilerin stoklarında meydana gelen birikim ve bunun sonucunda söz konusu üreticilerin ürün sevkıyatında nispeten daha ucuz olan nakliye seçeneklerine yönelmesi, hava kargoda yaşanan duraklamanın bir diğer sebebi olarak öne çıktı.

Bununla birlikte, üretici stoklarında yaşanması beklenen düşüşe paralel olarak önümüzdeki dönemde hava kargo hacminin yeniden toparlanacağı tahmin ediliyor.

IATA tarafından hazırlanan bir grafikte, hava kargo & uluslararası ticaret ilişkisini net bir biçimde görmek mümkün.

Grafik, 2014-2018 dönemini kapsıyor.

Sol dikey eksende, dünya ticaret hacmindeki değişim bir endeks olarak verilmiş.

Sağ dikey eksende ise hava kargo ton kilometre bazında gelişim gösterilmiş.

Ülkeler arasındaki ticareti derinden etkileyen ve önümüzdeki aylarda çözüleceği tahmin ve temenni edilen siyasî çekişmelerin geride kalmasının ardından, hava kargo trafiğinin de yeniden yükselişe geçebileceği belirtiliyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!