Wow Air, Amerika Pazarında Küçülüyor

İzlanda merkezli olarak faaliyet gösteren bölgesel havayolu şirketi Wow Air, Amerika pazarında küçülmeye gideceğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Los Angeles, San Francisco, New York JFK ve Dallas/Forth Worth, 2019 yılı uçuş tarifesinden çıkartıldı.

Wow Air geçtiğimiz aylarda yine Amerika’daki Cincinnati ve Cleveland seferlerini durdurmuştu. Şirket bunlara ek olarak, St. Louis hattının da 2019 yılı Ocak ayında kapatılacağını açıklamıştı.

6 Haziran 2019 tarihinde başlatılması planlanan Vancouver (Kanada) uçuşları da sistemde görünmüyor.

Neticede Wow Air’in Amerika’daki uçuş ağı “şimdilik” şu noktalardan oluşuyor:

Baltimore, Boston, Chicago O’Hare, Detroit, Montreal, Newark, Toronto, Pittsburgh ve Orlando.

Mâlî açıdan zor günler geçiren ve sektöre tutunmaya çalışan Wow Air ayrıca, filosundaki uçak sayısını 20’den 11’e düşüreceğini belirtti.

Wow Air, Yatırımcı Arıyor

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Kasım ayının başında, İzlandalı diğer havayolu şirketi Icelandair’in, Wow Air’i satın alacağı duyurulmuştu.

Taraflar arasında varılan anlaşmaya göre Icelandair, Wow Air’in tamamını satın alacak ve Wow Air’in kurucusu ve halihazırda tek sahibi olan Skuli Mogensen’e, Icelandair’in %5,4 oranındaki hissesi verilecekti.

Ancak son anda, Icelandair’in Wow Air’i satın almaktan vazgeçtiği ortaya çıktı.

Bu beklenmedik gelişme üzerine Wow Air rotasını, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) çevirmişti.

Bu çerçevede, ABD merkezli yatırım şirketi Indigo Partners’ın, Wow Air’e küçük hissedar olarak ortak olmak istediği iddia edilmişti.

Taraflar arasındaki muhtemel anlaşmanın ayrıntıları hakkında ise henüz net bir bilgi verilmemişti.

Bilindiğiz gibi Indigo Partners halihazırda ABD’de Frontier Airlines, Meksika’da Volaris, Avrupa’da Wizz Air ve Şili’de yeni kurulan JetSmart firmalarında hissedar konumunda bulunuyor.

Böylesine büyük yatırımları olan bir fonun Wow Air’e ortak olmasının, son dönemde mâlî sıkıntılar yaşayan şirkete adeta hayat öpücüğü niteliğini taşıyacağı belirtiliyor.