British Airways_google street view_Airbus A318_London City Airport

Hava Isındı; Yolcular Yerde Kaldı

Bundan bir sene kadar önce kaleme aldığımız bir yazımızda, iklim değişikliğinin; özellikle de ortalama sıcaklıklardaki artışın, havayolu sektörüne olan muhtemel etkilerini ele almıştık.

Geçtiğimiz yılın Haziran ayı ortalarında ilginç bir olay yaşanmıştı.

ABD’nin Phoenix kentinde sıcaklıkların 50 dereceye yaklaşması, bu havalimanından sefer yapan American Airlines’ın 40’tan fazla uçuşunu iptal etmesine yol açmıştı.

Bu denli yüksek sıcaklıklar, nispeten küçük boydaki yolcu uçaklarının kalkış yapmasını engellemişti.

Neden mi?

Çünkü hava ısındıkça, yoğunluğu azalıyor. Yoğunluğu azalan bir havada kalkış yapmak isteyen uçaklar, yeterli kaldırma kuvvetine ulaşmakta güçlük çekiyor.

Pist uzunluğunun kalkış için gerekli hıza erişmede yetersiz kaldığı durumlarda da seferler iptal oluyor.

Phoenix Havalimanı’ndaki diğer şartlar da (örnek: deniz seviyesinden yükseklik, nem gibi) hesaba katıldığında, bölgesel jet kategorisindeki uçakların 48 dereceyi aşan sıcaklıklarda operasyon yapamaz hale geldiği; Boeing 737 ve Airbus A320 gibi orta büyüklükteki uçakların ise ancak 52 – 53 dereceye kadar uçuşlara devam edebildiği kaydediliyor.

Hava Isındı, Yolcular Londra’da Kaldı

Buna benzer bir durum bu kez Londra’da yaşandı.

Şehrin merkezinde yer alan ve pist uzunluğu sadece 1.500 metre olan City Havalimanı, 35 dereceyi bulan sıcaklık sebebiyle yetersiz kaldı.

27 Haziran 2018 tarihinde British Airways tarafından bu havalimanından icra edilen tam 14 uçuşta, yolcuların bazıları uçaktan indirilerek, maksimum kalkış ağırlığının tutturulmasına çalışıldı.

Londra – Ibiza seferini icra edecek olan bir uçaktan ise, yolcuların 20 tanesi havalimanına geri dönmek zorunda kaldı.

Hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte, Londra City Havalimanı’ndaki uçuşlar normale döndü.

British Airways_google street view_Airbus A318_London City Airport

İklim Değişikliği, Uçuşları Etkiler mi?

Her bir uçağın her bir kalkışı için ayrı bir hesap yapıldığını söylersek yanılmamış oluruz.

Bu yüzden bu konuyla ilgili bir genelleme yapmak çok kolay değil.

Ama deniz seviyesinden yüksek konumda bulunan (Ör: Erzurum Havalimanı: 1.757 metre) veya deniz seviyesinde olsa bile pist uzunluğu yetersiz olan (New York LaGuardia Havalimanı: 2.135 metre) havalimanlarının muhtemel sıcaklık yükselmelerinden daha fazla etkileneceği bir gerçek.

Columbia University öğretim görevlisi Radley Horton ile doktora öğrencisi Ethan Coffel tarafından gerçekleştirilen bir araştırmanınsonuçlarına göre, önümüzdeki yıllarda sıcaklık kaynaklı olarak “ağırlık tahdidi” uygulanan uçuş sayısında kaçınılmaz bir biçimde artış olacak.

New York La Guardia (LGA); Ronald Reagan Washington (DCA), Phoenix Sky Harbor (PHX) ve Denver (DEN) havalimanlarını ele alan araştırma, 1980’li yıllardan bu yana havalimanlarında yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklık kaynaklı sıkıntılarda belirgin bir artış olduğunu gösteriyor.


Posted

in