Seattle Havalimanı’nda “Otobüs Kapısı” Uygulaması Başladı

ABD’nin Seattle kentine hizmet veren Sea-Tac Havalimanı’nda, “otobüs kapısı” (Bus Gate) uygulaması başlatıldı.

Sektörün içerisinden gelenlerin ve sık uçan yolcuların âşina olduğu otobüs kapısı uygulamasında, yolcular uçağa köprülerden binmiyor.

Bunun yerine, yolcular, açık park pozisyonunda bekleyen uçaklara apron otobüsleriyle götürülüyor.

Havalimanının büyüklüğüne ve apron trafiğinin yoğunluğuna göre bir kaç dakika ile 10-15 dakika arasında değişen bu kısa seyahatin ardından yolcular uçağa, merdivenlerden biniyor.

Özellikle İstanbul Atatürk Havalimanı’nda rutin bir uygulama halindeki bu durum, Avrupa ve ABD’nin önde gelen havalimanlarında ise pek rastlanan bir şey değil.

İşte bu yüzden, Sea-Tac Havalimanı, Youtube kanalında yayımladığı bir video ile yolcularına bu yeni uygulamayı anlattı.

Sea-Tac Havalimanı

Bu sayede, uçakların müsait körük beklerken kaybettiği zaman sebebiyle yaşanan tehirlerin önüne geçilebileceği belirtildi.

Videoda ayrıca, üç ilâ altı dakika arasında süren otobüs yolculuğu ile yolcuların, çok farklı bir havalimanı manzarasını görme fırsatını elde edecekleri de vurgulanmış.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!