Uçakta Domates Suyu

United, Domates Suyunu Kaldırdı; Yolcular İsyan Etti

Amerikalı havayolu şirketi United Airlines’ın Mayıs ayının başından itibaren, dört saatten daha kısa olan uçuşlarında domates suyu ikramını durdurduğu anlaşılmıştı.

Şirketin bu kararının duyulması üzerine yolcular adeta isyan etti.

Özellikle sosyal medya hesapları üzerinden tepkilerini dile getiren United yolcuları, şirketin bu kararından vaz geçmesi gerektiğini; aksi halde diğer havayollarını tercih edebilecekleri yönünde görüş belirttiler.

Yolculardan gelen bu beklenmedik derecede sert eleştiriler üzerine United Airlines, 10 Mayıs 2018 günü bir açıklama yaparak, uçuşlarında yeniden domates suyu ikramına başlayacaklarını duyurdu.

Çok kısa bir zaman aralığında yaşanan bu sıra dışı olay, bir yandan yolcuların gücünü yansıtırken, diğer taraftan da uçak yolculuğunda domates suyunun tercih edilmesi tuhaflığını ortaya koyuyor.

Uçakta Domates Suyu

Uçak Yolculuğunda Neden Domates Suyu İçeriz?

Evimizde, işyerimizde veya bir restoranda pek de tercih etmediğimiz domates suyunu, uçakla seyahat ederken neden içeriz?

Uçak yolculuklarının getirmiş olduğu stres, bir çok yolcuyu seyahat esnasında bir şeyler içerek rahatlama arayışına girmeye sevk ediyor.

Bazıları alkollü içecekleri tercih ederken, ciddi orandaki bir bölümü de domates suyuna yöneliyor.

Bundan bir kaç yıl önce, Alman havayolu şirketi Lufthansa, bir yıl boyunca uçaklarında yolcularına ikram ettiği domates suyu miktarının, Almanya’nın millî içeceği niteliğindeki birayla neredeyse aynı olduğunu gördü.

Bu inanılması güç durumun sebebini bulmak isteyen Lufthansa, Fraunhofer Society adlı araştırma enstitüsü ile bir çalışma yaptı.

Çalışma kapsamında katılımcılar, Airbus A310 tipi bir uçağa ait uçuş (kabin) simulatöründe misafir edildi.

Aynen gerçek bir uçuşta olduğu gibi, kalkışın ardından yolculara, yiyecek-içecek ikramı yapıldı ve ardından, bunların lezzeti soruldu.

Katılımcılar, domates suyunun, yerdeki normal şartlara nispeten çok daha lezzetli olduğunu belirtti.

Deniz seviyesindeyken çok da cazip olmayan bir tadı bulunan domates suyunun, düşük basınçlı ortamda daha asitli ve mineral bir tat yakaladığı ve bunun da insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu belirlendi.

Ama iş burada da bitmiyor.

Domates suyunun tadındaki değişim, kabin içerisindeki şartlarla birleşiyor.

Düşük basınç ve kuru hava, kandaki oksijen oranını düşürüyor ve tat ve koku alma duyargalarının hassasiyetini azaltıyor.

Bu yüzden tatlılar daha az tatlı, tuzlular daha az tuzlu hissediliyor ve uçak yemekleri “lezzetsiz” olarak algılanıyor.

İşte bu noktada domates suyu ön plana çıkıyor.

Tabii domates suyu içiyor olmanın adeta bir uçak yolculuğu ritüeli haline geldiğini ve bir çok yolcunun bir bakıma “modaya uyarak” bunu içtiğini de eklemek gerekiyor.


Posted

in