Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 2. Pistin İnşaatı Devam Ediyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile proje ve yapım kontrollüğü konusunda işbirliği yapıldığını duyurdu.

Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW)

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile DHMİ arasında imzalanan protokol doğrultusunda “Sabiha Gökçen Havalimanı 2. Pist ve Mütemmimleri” işinin iki etap halinde devam ettiğini kaydeden Ocak, yapılan çalışmalar hakkında Twitter adresinden şu bilgileri aktardı:

“1. Etap işlerimiz 2. Pistin yapılacağı yerdeki mevcut doğalgaz ve enerji nakil hatlarının deplasesi, yol bağlantılarının tünel içine alınması, ilave çevre güvelik tel örgüsü ve yollarından oluşuyor. İş bugün itibariyle %92 seviyelerine ulaşmış durumda.

2. Etap işlerimiz ise 1. Etaptaki çalışmaların belli bir seviyeye ulaşmasının ardından ihale edildi.

2. Etap projesi, havalimanı uçuş trafiğini son derece rahatlatacak olan tam bağımsız 3.500 metre uzunluğunda paralel bir pist, ilave paralel taksi yolları, apron, PAT sahalarının yanında yeni bir hava trafik kontrol kulesi, itfaiye binası, teknik bina gibi üst yapı işlerinden oluşuyor.

Bugün gerçekleşme oranı %28 seviyelerine ulaşan işler hızlı bir şekilde devam ediyor.”


Posted

in