Miami Havalimanı’nda Mobil Uygulama ile Pasaport Kontrolü Yapılabilecek

Uçakla seyahat eden yolcuların canını belki de en fazla sıkan konulardan bir tanesi, havalimanlarındaki güvenlik araması ve pasaport kontrolleri oluyor.

Bu noktalarda yaşanan yığılmalar, oluşan kuyruklar ve bunun sonucunda kaybedilen zaman, keyifli bir uçak yolculuğu öncesinde yolcuların stresini en fazla yükselten unsurların başında geliyor.

Uzayan güvenlik ve pasaport kuyruklarının en fazla görüldüğü yerlerin arasında, ABD’deki büyük havalimanları başı çekiyor.

İşte bu can sıkıcı durumun farkında olan ve yılda yaklaşık 45 milyon yolcuya hizmet veren Miami Havalimanı, pasaport kontrolü konusunda bir ilke imza attı.

Google Play Store ve Apple App Store‘dan ücretsiz olarak indirilebilen havalimanı mobil uygulaması (MIA Airport Official), pasaport kontrolüne imkân verecek şekilde güncellendi.

Söz konusu kolaylıktan, ABD vatandaşları ve Kanadalı turistler faydalanabilecek.

Aslında mobil uygulama üzerinden pasaport kontrolü işlemi yeni bir şey değil. Günümüz itibarıyla ABD genelindeki 24 havalimanında bunu yapmak mümkün.

Ama Miami Havalimanı, bu önemli işlemi keni mobil uygulamasının içine entegre eden ilk havalimanı işletmesi oldu.

Böylece yolcular, sadece pasaport kontrolü için ayrı bir uygulama yüklemek mecburiyetinden kurtuldu.

SITA tarafından geliştirilen uygulama, ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Kurumu’nun (US Customs and Border Protection) onayının ardından, 3 Ağustos 2017 tarihinde devreye alındı.

2014 yılının Eylül ayında Miami (MIA) Havalimanı, havalimanının tamamının SITA tarafından “beacon” teknolojisi için geliştirilen açık standart altyapısı ile donatıldığını açıklamıştı.

Bu sayede havalimanında faaliyet gösteren tüm havayolu şirketleri, mağazalar ve yolcu hizmetleri firmaları, bu sistemi kullanma fırsatına sahip oluyor.

Sistemin etkin ve verimli bir biçimde çalışabilmesi amacıyla terminal girişleri, check-in bankoları, biniş kapıları, bagaj teslim, valet parking alanları ve hatta havalimanındaki raylı ulaşım sistemi “sky train”, 500’den fazla işaret vericisi ile donatılmış durumda.

Mobil Pasaport Kontrolü Uygulaması, Bekleme Süresini Azaltıyor

Mobil Pasaport Kontrolü uygulamasından şimdilik sadece ABD ve Kanada vatandaşları faydalanabiliyor.

Ücretsiz olarak sunulan bu uygulama, iOS ve Android işletim sistemlerini kullanan cep telefonlarının yanı sıra, Amazon Kindle ile de uyumlu.

Uygulamayı kullanabilmek için yolcular ilk aşamada, pasaport bilgilerini kullanarak bir profil oluşturmak zorunda.

Aynı uygulama üzerinden, beraberce seyahat edilen diğer aile bireyleri için de profil oluşturmak mümkün.

Mobile Passport Control Application_airside mobile_US_Atlanta Airport_CBP

ABD’ye giriş yapılacağı zaman ilk önce, uygulamanın “New Trip” bölümünden varış yapılan havalimanı ve seyahat edilen havayolu şirketinin adı seçiliyor.

Bunu, telefonla çekilen bir “selfie” ve standart gümrük beyanı sorularının cevaplanması takip ediyor.

Girilen bilgiler, mobil uygulama ile, CBP’nin sistemine gönderiliyor.

Bu işlemin ardından CBP, yolcunun cep telefonuna bir QR kod gönderiyor. Kodun ömrü dört saat. Bu süre sonunda kod kendi kendine siliniyor.

QR kodunu alan yolcu, havalimanında mobil pasaport kontrolü için ayrılmış özel kuyruğa girerek sırasının gelmesini bekliyor.

Sırası geldiğinde, cep telefonundaki kodu tarayıcıya okutan yolcu aynı zamanda pasaportunu da ilgili memura veriyor.

Yolcuyla ilgili bilgiler önceden sisteme girilmiş olduğundan, pasaport kontrolü standart prosedüre nispeten daha kısa bir sürede tamamlanarak yolcu uğurlanıyor.

Bu uygulama sayesinde, pasaport kontrolü kuyruğunda bekleme süresinin ortalama %20 oranında kısaldığı belirtiliyor.

Otomatik Pasaport Kontrolü sistemleriyle birlikte, Mobil Pasaport Kontrolü hizmetinin önümüzdeki dönemde ABD geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor.