Hitit’ten Yeni Bir Ürün: “Crane BPI”

Hitit Crane BPI

Geliştirdiği havacılık bilişim çözümleri ile ülkemizin en önde gelen havacılık ve seyahat bilişim firmalarından biri olan Hitit, Crane markalı yazılım ürünlerine bir yenisini daha ekledi.

“Crane BPI” isimli yeni ürünü ile kontrol paneli kavramına yeni bir soluk getiren Hitit, sektördeki önemli bir açığı kapattı.

Havacılık sektöründeki son yıllardaki büyüme eğilimi ve farklı iş modelleri altında yeni havayollarının kurulması, sektördeki rekabeti giderek arttırarak, havayollarının maliyet liderliği, rakiplerden ayrışma ve farklı müşteri taleplerini karşılama ihtiyaçlarını da beraberinde getirdi.

Çeyrek asra yakın bir süredir sektöre IT çözümleri üreten Hitit, pazardaki bu ihtiyacı karşılamak için; operasyonel anlamda güçlü ve kalıcı stratejiler üreterek, kârlılığını artırmak isteyen havayollarına özel Crane BPI (Business Performance Index-İş Performans İndeksi) isimli çözümünü hayata geçirdi.

Neden Crane BPI?

Havayollarının geleceğe dönük operasyonel planlamaları için performans ölçümü sağlayan, kapsamlı ve çok yönlü bir kontrol paneli uygulaması olan Crane BPI; operasyonel ve mali performans değerlendirilmelerini çok çeşitli kriterler üzerinden yaparak, havayollarına orta ve uzun vadeli stratejik bir yol haritası oluşturma olanağı sağlıyor.

Crane BPI hem geçmiş hem de gelecek dönem verileri ışığında; gelir, doluluk oranı (load factor), başabaş doluluk oranı (breakeven load factor), arz edilen koltuk sayısı (ASK), km başına arz edilen koltuk sayısı (RASK), ücretli yolcu kilometre (RPK), satış kanalları, yolcu, kapasite, tâli gelirler (ancillary revenue), satış noktası (POS), yolcu başına elde edilen gelir (yield) konularında havayollarına düzenli ve anlık bilgi akışı sağlıyor.

Gelir yönetimi ve fiyatlandırma operasyonlarının mevcut performansını ölçerek, havayollarının bu alanlardaki etkinlik analizini yapıyor.

Crane BPI bu özelliklere ek olarak, kullanıcıların önceden belirlediği kriterler doğrultusunda günlük kontrol listeleri hazırlıyor. Bu özellik gelir yönetimi, fiyatlandırma ve envanter çalışmaları yapan ekiplerin, özellikle sorunlu uçuşlar öncesinde bu kriterler doğrultusunda proaktif bir şekilde denetim yapmalarına imkân tanıyor.

Kimler kullanacak?

Crane BPI, orta ve üst düzey yöneticiler ile havayollarının ilgili ekiplerinin günlük operasyonel ihtiyaçlarına en üst düzey teknolojik esneklikle cevap verebilmek amacıyla tasarlandı.

Crane BPI’ın Havayollarına Getirdiği Faydalar Neler?

Düzenli aralıklarla detaylı performans datalarının sağlanması:

Crane BPI; yolcu sayısı, kalkış kontrol sistemi (DCS), faturalandırma ve ödeme sistemi (BSP) verilerini günlük olarak yükleyerek, havayolunun geçmiş ve gelecek dönemlerdeki operasyonel performans ölçüm bilgilerini veriyor.

Rakip Analizi:

Havayolları tarafından kullanılan üçüncü parti bilgi erişim sistemlerine otomatik entegrasyon kapasitesi sayesinde, rakip havayollarının verilerine erişebilme ve karşılaştırma yapabilme olanağı sağlıyor.

Mikro ve makro ölçeklerde operasyon kabiliyeti:

Farklı görev ve kademelerdeki havayolu çalışanlarının kendi iş alanları ve ihtiyaçlarına göre düzenlenebilen tablolarla, hızlı ve etkin bir şekilde hedeflenen datalara ulaşılabiliyor, karşılaştırma yapılabiliyor ve tanımlanmış kriterler üzerinden günlük uyarılar oluşturulabiliyor.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.