İran, ATR Siparişinde Motor Sıkıntısı Yaşıyor

Iran Air_ATR 72-600_aircraft_new order_siparis_Feb 2016

Iran Air – ATR 72-600

Bu yazı, Kokpit.aeronun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Pratt & Whitney Canada, PW127M motorları için İran’a sıkıntı çıkarıyor.

Nükleer anlaşma sonrası ambargonun kaldırıldığı İran, Boeing ve Airbus’a verdiği 200’e yakın uçak adediyle dikkatleri üzerine çekmişti.

Ülkenin milli havayolu 100 adet Airbus, 80 adet Boeing uçağına ilave olarak 20 adet de bölgesel ATR 72-600 siparişi vermişti.

Ancak İran Air, ATR uçaklarının motorlarını imal eden Pratt & Whitney Canada şirketi ile yaşanan sorun yüzünden teslimatları takvime bağlayamıyor.

ISNA Haber Ajansı’na konuşan İran Ulaştırma Bakan Yardımcısı Fakhrieh-Kashan, ATR uçaklarının teslimatı konusunda sıkıntı yaşandığını doğruladı.

Pratt & Whitney Canada şirketinin, ATR uçaklarında kullanılan PW127M motorlarının satışı ve satış sonrası teknik hizmet konusunda pürüz çıkardığı, bu konuda görüşmelerin halen sürdüğü kaydedildi.

Kanada, Birleşmiş Milletler Yasası ve Özel Ekonomik Önlemler Yasası uyarınca 2010 yılından bu yana İran’a ambargo uyguluyordu.

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.