İstanbul Yeni Havalimanı’nda Çalışmalar Tüm Hızıyla Devam Ediyor

İGA Havalimanı İşletmesi CEO’su Hüseyin Keskin

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, Anadolu Ajansı’na konuk olarak, İstanbul Yeni Havalimanı projesinin son durumu hakkında bilgi verdi.

Keskin, İstanbul Yeni Havalimanı çalışmalarının şu anda vaat edilen takvim içerisinde sürdüğünü ve herhangi bir aksaklık olmadığını belirtti.

Keskin, “İnşallah vaktinde İstanbulumuza, Türkiyemize ve bütün havacılık camiasına bu havalimanını kavuşturacağız.

Biz de buna riayet edip, işletme tarafı olarak bütün ajandamızı, iş planlarımızı buna göre ayarladık. İnşaat tarafı da bu şekilde. Büyük bir gayretle ve hızla odaklanarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Yeni Havalimanı’na taşınma sürecine ilişkin soru üzerine Keskin, “Bununla ilgili Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Türk Hava Yolları ve sektörün diğer paydaşlarıyla görüşüyoruz. Taşınma işlemi dünyada ‘big bang’ olarak tarif edilen şekilde bir günde gerçekleştirilecek. Söz gelimi İstanbul’un batısına ve kuzeyine olan trafiği belki bir müddet durduracağız.

Çünkü havalimanı içinde bulunan araçların genişlikleri, süratleri günlük hayattakinden biraz farklı. Ayrıca havalimanı özel bir yer olduğu için bu teçhizatlar belki havadan emniyet güçlerinin desteğiyle taşınacak. Dolayısıyla taşınma bir günde olacak.” ifadelerini kullandı.

Keskin, 11 Ekim 2016 tarihinde halihazırda İstanbul Atatürk Havalimanı’na sefer yapan 56 farklı havayolu şirketi ve havayollarına hizmet sunan firmalardan yaklaşık 150 katılımcının yer aldığı bir toplantı gerçekleştirdiklerini, burada proje hakkında bilgi aktarımında bulunmanın yanı sıra terminal içerisindeki alanlara yönelik talep toplama sürecinin de başladığını duyurduklarını hatırlattı.

İstanbul Yeni Havalimanı – Havayolu Toplantısı (Kasım 2016)

30 Kasım 2016 tarihinde havayolu şirketleriyle yaptıkları çalıştayda da terminal içerisindeki kat planlarını paylaştıklarını anlatan Keskin, “Talepler gelmeye başladı. Şu anda Emirates, Singapore Airlines, Korean, Özbekistan Hava Yolları gibi bir çok firma geri dönüş yaptı.

Bazısı Airbus A380 ya da A350, bazısı da yeni nesil Boeing 787 gibi uçaklarla operasyon yapacağını bildirdi. Yeni havalimanın bunlara operasyon yapabileceği imkanları sunmasından dolayı memnun oldular ve hemen bize protokolle geri döndüler. Şu anda bu safhadayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Kiralama bedellerinin İstanbul Yeni Havalimanı açılmadan önce DHMİ tarafından yayımlanacak olan en son Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) ücret tarifesi baz alınarak hazırlanacağını ve DHMİ’nin onayı sonrasında havayolu şirketleri ile paylaşılacağını ifade eden Keskin, kiralama bedellerinin mevcut tarifeye paralel olmakla birlikte şirketlerin talep ve beklentilerine göre de şekilleneceğini söyledi.

“Havalimanının işletmesiyle ilgili yurt içi ve yurt dışı firmalardan hizmet alımı ya da ortaklık düşünüyor musunuz?” şeklindeki soru üzerine Keskin, şunları kaydetti:

“Yeni havalimanımız, ihalenin ardından DHMİ ile imzaladığımız uygulama sözleşmesinde tarif edildiği üzere, 25 yıl boyunca İGA Havalimanı İşletmesi AŞ tarafından işletilecek. Buranın işletmesiyle ilgili herhangi bir ortaklık düşünmüyoruz. İşletmeyle alakalı bazı hizmet alımlarımız oldu.

Kopenhag ve Seul Incheon havalimanlarıyla işletme danışmanlığı noktasında yaptığımız iş birliğimiz gayet verimli bir biçimde sürüyor.

Dolayısıyla havalimanımızın işletmesine ilişkin Türkiye içinden ya da dışından, herhangi bir ortaklık ya da hizmet alımı düşünmüyoruz. Bu konudaki duruşumuz net olduğundan, bugüne kadar bize resmi bir ortaklık teklif de gelmedi.”


Posted

in

,

Comments

One response to “İstanbul Yeni Havalimanı’nda Çalışmalar Tüm Hızıyla Devam Ediyor”