Çin’e Teslim Edilecek Antonov An-225’in Üretimi Devam Ediyor

Antonov An-225

Antonov An-225

Bu yazı, Kokpit.aero’nun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Dünyanın en büyük kargo uçağının haklarını üretici şirket Antonov’dan satın alan Çin, bugüne kadar sadece bir adet üretilen uçağın seri üretimine geçecek.

30 Ağustos 2016 tarihinde yapılan anlaşma ile Ukraynalı Antonov şirketi tarafından üretilen ve dünyanın en büyük kargo uçağı olan Antonov An-225 Mriya‘nın tüm hakları Çin’e geçerken, üretimi hala devam eden ikinci uçağın fotoğrafları basınla paylaşıldı.

Uçağın üretimi tamamlandıktan sonra proje, ortak üretim çalışması kapsamında Çin’e teslim edilecek.

Sovyetler Birliği’nin uzay mekiği Buran’ı taşımak için Ukrayna’da 1985-1988 yılları arasında üretilen An-225, 2001 yılında modernize edilerek yeniden kullanılmaya başlandı.

Şu ana kadar sadece bir adet üretilen An-225, geçtiğimiz aylarda ticari uçuşlara başlamıştı.

Ukrayna, 2009 yılında 250 ton kargo taşıma kapasitesine sahip ikinci uçağın üretimine başlamış ancak bitiremişti.

Çok büyük gaz türbinleri, deprem felaketlerinde tonlarca yardım malzemesinin taşınması gibi durumlarda tek alternatif olan An-225’in yüzde 60-70’si tamamlanmış, bitirilmesi için 300 milyon dolarlık kaynağa ihtiyaç duyulmuştu.

Antonov ile Çinli havacılık şirketi Corporation of China AVIC arasında varılan anlaşma ile An-225 için ikinci bir şans doğdu.

İlk etapta Ukrayna ve Çin, üretimi hala devam ikinci uçağı fabrikadan çıkaracak.

Ardından Çin’de uçağın seri üretimine başlanacak ve 2019 yılında teslimatına başlanacak.

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.