Lufthansa, TSA “Precheck” Programına Üye Olan İlk Avrupalı

TSA Precheck Security At The Salt Lake City Airport

TSA Precheck Security At The Salt Lake City Airport

Lufthansa, ABD Ulaşım Güvenlik Dairesi (Transportation Security Administration – TSA) tarafından yürütülen “Precheck” programının Avrupalı ilk üyesi oldu.

ABD’deki havalimanları çıkışlı seyahat edecek Lufthansa yolcuları böylelikle, bu programa üye oldukları takdirde havalimanlarındaki güvenlik kontrollerinden daha hızlı geçecek.

Hızlandırılmış güvenlik taraması imkânı sunan “Precheck” programına katılan yolcuların, havalimanlarındaki güvenlik kontrol noktalarında ayakkabılarını, ince, hafif ceketlerini, laptopları ve el bagajlarında bulunan likid sıvıları çıkarmalarına gerek kalmıyor.

Ancak bunun için yolcuların kişisel bilgilerinin yanısıra, parmak izlerini vermeleri ve beş yıllık bir süre için 85 USD ödemesi gerekiyor.

TSA Precheck - Lufthansa

TSA Precheck – Lufthansa

Precheck programı, güvenlik açısından sicili bilinen yolcuların kontrol noktalarından rahat bir biçimde geçebilmesini ve bu noktalardaki taramaların daha büyük risk teşkil edebilecek kişilere odaklanmasını amaçlıyor.

Lufthansa’nın Amerika kıtalarından sorumlu başkan yardımcısı Jürgen Siebenrock yaptığı açıklamada, havayolu sektöründeki lider konumlarını devam ettirmek amacıyla yolcu deneyimini iyileştirmeye yönelik yenilik ve inovasyonlara devam edeceklerini belirtti.

TSA Pre✓® programı dünya genelinde 180 havalimanında, 18 havayolu tarafından uygulanıyor:

Aeromexico, Air Canada, Alaska Airlines, Allegiant Airlines, American Airlines, Cape Air, Delta Air Lines, Etihad Airways,  Hawaiian Airlines, JetBlue Airways, Lufthansa, OneJet, Seaborne Airlines, Southwest Airlines, Sun Country Airlines, United Airlines, Virgin America ve WestJet.

TSA’in verdiği bilgiye göre, 2016 yılı Temmuz ayı içerisinde, TSA Pre✓® programı üyesi yolcuların %97’si, güvenlik taraması noktalarından beş dakikadan daha az bir sürede geçiş yaptı.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!