THY’den, Acil Çıkış Kapısına Denk Gelen Koltuklara Özel Tarife

Türk Hava Yolları - Boeing 777 Economy Class
Türk Hava Yolları – Boeing 777 Economy Class

Türk Hava Yolları (THY) tarihinde belki de ilk kez bir “unbundling, ” yani daha çok kâr sağlamak amacıyla bir ürünün parçalarının ayrı ambalajlar içinde satışa sunulması uygulamasına imza atıyor.

5 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla, THY’nin uzun menzilli bazı hatlarında Economy Class’ta seyahat edecek yolcular acil çıkış kapılarına denk gelen koltukları seçmek istiyorlarsa, bunun için ilave bir ücret ödemek durumunda olacak.

Bilindiği üzere, acil çıkış kapılarına denk gelen sıradaki koltukların diz mesafesi, Economy Class’ın diğer bölümlerindeki koltuklarına nispeten çok daha fazla.

Özellikle 1990’lı yıllarda tüm sektör genelini kasıp kavuran “low cost” taşıyıcı fırtınasının bir sonucu olarak, “network” taşıyıcı iş modelini benimseyenler de dahil olmak üzere havayolu şirketleri özel yemek, bagaj, daha konforlu koltuk, öncelikli boarding, internet bağlantısı gibi bir çok unsuru, yolcularına ayrı ayrı satar hale gelmişti.

Neticede THY de, yolcularına sundukları hizmeti her geçen gün biraz daha “unbundle” ederek tâli gelirlerini artırma yoluna giden havayolu şirketleri kervanına katılmış oldu.

New York, Houston, Los Angeles, Chicago, San Francisco, Toronto, Miami, Atlanta, Guangzhou, Hong Kong, Pekin, Şanghay, Taipei, Manila ve Tokyo, THY’nin bu yeni uygulamasına dahil olan uzun menzilli hatlar.

Koltuğunuzu Seçin, Uçuşa Geçin!

THY’den konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şu şekilde:

Seyahatinizin tüm detaylarını dikkatle planlıyorsunuz.

Gökyüzünde favori koltuğunuzla uçmayı hak ediyorsunuz.

Artık check-in işleminden önce istediğiniz koltuğu seçebilirsiniz.

Koltuk seçimi, tercihlerinize göre ücretli ya da ücretsiz olabilir. Şimdi koltuk seçiminizi yapın ve keyifli bir uçuşa hazırlanın.

Rota Fare/booking class Koltuk Ücret
Uzun mesafe* Ekonomi Sınıfı Koltuk (standart) Ücretsiz
Uzun mesafe* Ekonomi Sınıfı Koltuk (Acil Çıkış Sırası)* 79.00 USD
Uzun mesafe* Business Sınıfı Tüm Koltuklar Ücretsiz

*Satın Alınabilir Parkurlar (Acil Çıkış Sırası): New York, Houston, Los Angeles, Chicago, San Fransisco, Toronto, Miami, Atlanta, Guangzhou, Hong Kong, Pekin, Şanghay, Taipei, Manila, Tokyo.

Koltuk seçimi

 • Ücretli koltuk sayısı talep ve zamana bağlı olarak değişiklik gösterir. Ücretli koltuk uygulaması Türk Hava Yolları’nın ana taşıyıcı olduğu tüm uçuşlarda geçerlidir. Ücretli koltuk uygulaması codeshare (ortak) uçuşlarda diğer havayolu şirketleri tarafından gerçekleştirilen uçuşlarda geçerli değildir. Diğer bir ifadeyle, koltuk seçimi Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilen ve diğer havayolu şirketi tarafından sunulan uçuşlarda geçerli değildir.
 • Ücretli koltuk uygulaması, grup yolcular (9 yolcudan daha fazlasını içeren rezervasyonlar) için yalnızca rezervasyonun doğrudan Türk Hava Yolları Rezervasyon Sistemleri ile yapıldığı yerlerde geçerlidir.
 • Yolcular bilet düzenlenmeden önce koltuk seçimi yapamazlar.
 • Acil çıkış koltuklarını içeren ücretli koltuklar uçuştan 48 saat öncesine kadar satın alınabilir. Uçuştan önceki 48 saat içinde koltuk seçimi sadece alanda yapılabilir

Koltuk değişikliği

 • Eğer yolcu koltuğunu daha düşük ya da yüksek fiyatlı bir koltukla değiştirirse, yeni fiyat yolcu tarafından ödenir ve önceki ödemesi iade edilmez.
 • Emniyet, güvenlik ve operasyonel sebepler nedeniyle uçağa bindikten sonra dahi koltuk seçimi için güvence verilemez. Türk Hava Yolları bu tip durumlarda uygun alternatif seçenekleri sağlar. Sistem yolcuların cam kenarı koltuk, koridor koltuğu ve koltuk aralığı gibi seçimlerini göz önüne alarak yolcu ve yakınlarının olabildiğince bir arada oturmasını sağlar.
 • Yolcu, kendi isteği dışında gerçekleştirilen koltuk değişiminden dolayı memnun kalmadığı seyahat için iade başvurusunda bulunabilir.
 • Yolcular arasında koltuk transferi yapılamaz.

Acil çıkış koltukları

 • Acil çıkış koltukları acil çıkış kapısının yanında ya da arkasındadır.
 • Beklenmedik bir olaydan dolayı tahliye sırasında acil çıkış koltuğunda seyahat eden yolcunun acil çıkış kapısını açmaya yardımcı olması beklenir. Bu sebeple, yolcu yapılı (18 yaş ve üstü) olmalı, sıhhatli olmalı ve Türkçe veya İngilizce yazılı ya da sözlü olarak verilen talimatları anlayabilmelidir. Yolcu istekli olmalı ve acil tahliyeye olabildiği kadar yardımcı olmalıdır. İstenildiğinde acil çıkış koltuklarını isteyen yolcular uygun olduklarını doğrulamalıdır.
 • Türk Hava Yolları, yolcunun acil çıkış koltuğunda oturma gereksinimlerini karşılaması konusunda karar verirken yegane takdir yetkisine sahiptir. Gereksinimleri karşılamayan yolcular alternatif koltuklara tayin edilir. Acil çıkış koltuğu için ödenen ek tutar iade edilmez.
 • Bebek yolcularla seyahat eden yolcular acil çıkış koltuğunda oturamaz.
 • Hareket etmesi kısmi ya da tamamen kısıtlı olan hastalar acil çıkış koltuğunda oturamaz.
 • İkinci emniyet kemeri talep eden fazla kilolu yolcular acil çıkış koltuğunda oturamaz.
 • Adli muamele ve idari davaları olan yolcular ve refakatçileri acil çıkış koltuğunda oturamaz.

İadeler

 • Türk Hava Yolları, yolcunun acil çıkış koltuğunda oturma gereksinimlerini karşılaması konusunda karar verirken yegane takdir yetkisine sahiptir. Gereksinimleri karşılamayan yolcular alternatif koltuklara tayin edilir. Acil çıkış koltuğu için ödenen ek tutar iade edilmez.
 • Yolcunun ücretli koltuk iptalini gerçekleştirdiği durumlarda (örneğin yolcunun isteği dışında gerçekleştirilen kabin yükseltme işlemi, yolcunun seçtiği koltuk tipinin oturması için uygun olmaması sonucunda) iade işlemi yapılmaz.
 • Yolcu, kendi isteği dışında gerçekleştirilen kabin içi koltuk değişiminden dolayı memnun kalmadığı seyahat için iade başvurusunda bulunabilir.
 • İade için uçuştan sonraki 1 yıl içinde başvuru yapılmalıdır.
 • Eğer yolcu koltuğunu daha düşük ya da yüksek fiyatlı bir koltukla değiştirirse, yeni fiyat yolcu tarafından ödenir ve önceki ödeme iade edilmez.
 • Yolcu, kendi isteği dışında gerçekleştirilen kalkış öncesi koltuk değişiminden dolayı memnun kalmadığı seyahat için çağrı merkezi ve Türk Hava Yolları Satış Ofisleri aracılığıyla iade başvurusunda bulunabilir.

Posted

in

Comments

2 responses to “THY’den, Acil Çıkış Kapısına Denk Gelen Koltuklara Özel Tarife”