Qatar Airways, LATAM’ın Hissedarı Oluyor

Qatar Airways_captain_pilot_cockpit_crew_Airbus A380Qatar Airways, Güney Amerika’nın önde gelen taşıyıcısı LATAM’ın hissedarı oluyor.

Yapılacak sermaye artışıyla birlikte Qatar Airways, LATAM’dan %10 oranına kadar hisse satın alabilecek.

İngiltere’de düzenlenmekte olan Farnborough havacılık fuarında yapılan açıklamaya göre LATAM Airlines Group, 2 Eyül 2016 tarihinden geç olmamak üzere bir olağanüstü genel kurul düzenleyecek.

Genel kurulun ana gündem maddesi, LATAM’ın sermayesinin 613 milyon USD tutarında artırılması olacak. Qatar Airways, sermayede yapılacak bu artışın bir bölümünü karşılayarak şirkete ortak olacak.

Gerek Qatar Airways ve gerekse LATAM, oneworld ittifakı üyesi durumundalar.

Hatırlanacağı üzere Qatar daha önce de, British Airways ve Iberia’nın çatı şirketi konumundaki IAG’ye ortak olmuştu.

Bakalım Qatar Airways zaman içerisinde Etihad Airways’in inorganik büyüme stratejisini takip edecek ve büyümesini bu yolla devam ettirecek mi?

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.