ABD ile Küba’nın Başkenti Havana Arasındaki Uçuşlar Belli Oldu

American Airlines_Cuba flights_2016Fidel Castro’nun 1959 yılında iktidara gelmesinden sadece iki yıl sonra ABD ile Küba arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmişti.

Bu gelişmenin ardından tabii olarak, iki komşu ülke arasındaki sivil uçuşlar da askıya alınmıştı. 2014 yılında ABD – Küba ilişkileri yeniden kurulmuş ve taraflar, karşılıklı olarak büyükelçiliklerini açmışlardı.

Diplomatik ilişkilerde görünen bu yakınlaşma, havayolu sektörüne de yansımıştı.

Amerikalı taşıyıcılar zaten bir süredir charter olarak tâbir edilen tarifesiz seferler yapıyordu.

2015 yılının sonlarında yapılan bir açıklamayla, 54 yıllık uzun bir aranın ardından ABD ile Küba arasındaki tarifeli havayolu seferlerinin yeniden başlatılmasına karar verildiği duyurulmuştu.

İlk aşamada karşılıklı olarak günde 110 gibi, oldukça fazla sayıda seferin gerçekleştirilmesine izin çıkmıştı.

Bu seferlerin 20 tanesi başkent Havana’ya ayrılırken, ülkede bulunan diğer dokuz havalimanının her birisi için de günlük 10 uçuş yapılmasına karar verilmişti.

ABD ile Küba Arasındaki Uçuş Programı Belli Oldu

ABD ile Küba arasındaki uçuş programı (2016)

ABD ile Küba arasındaki uçuş programı (2016)

ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın 10 Haziran 2016 tarihinde yaptığı bir açıklama ile, Havana dışında kalan şehirlere yapılacak uçuşların programı belli oldu.

American Airlines, Frontier Airlines, JetBlue Airways, Silver Airways, Southwest Airlines ve Sun Country Airlines toplamda, Küba’daki dokuz farklı kente uçuş yapabilecek.

ABD tarafında seferlerin çıkış noktaları Miami, Fort Lauderdale, Chicago, Philadelphia ve Minneapolis/St. Paul olurken, Küba’daki karşı noktalar Camagüey, Cayo Coco, Cayo Largo, Cienfuegos, Holguín, Manzanillo, Matanzas, Santa Clara ve Santiago de Cuba şeklinde belirlendi.

ABD ile Küba arasındaki tarifeli seferlerin, 2016/17 Kış Tarifesi döneminde başlaması planlanıyor.

Yandaki tablodan da görebileceğiniz üzere, American Airlines toplam beş noktaya yapacağı günlük sekiz seferle pazardaki arslan payını kapmış durumda.

Silver Airways ise, Küba’da izin verilen dokuz noktanın tamamını tarife programına dahil etmiş görünüyor.

Öte yandan, Havana seferleri için aşırı talep geldiğinden, bu noktayla ilgili değerlendirmelerin sürdüğü ve konuyla ilgili kararın daha sonra açıklanacağı belirtilmişti.

Havana Uçuşlarında Arslan Payı American Airlines’ın

Cuba flights_american-airlines-delta_united_jetblue_express-interVe en nihayetinde, ABD ile Küba arasındaki en yoğun hattın, Havana’nın uçuş programı da belli oldu.

ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın geçtiğimi Perşembe günü (7 Temmuz 2016) yaptığı açıklamaya göre, tam sekiz farklı Amerikan havayolu şirketi, Havana’ya uçma izni aldı.

Uçuşlar önümüzdeki sonbahar aylarında başlayacak.

Küba’daki diğer noktalarda olduğu gibi, Havana hattında da arslan payı American Airlines’ın oldu.

Şirket Havana’ya haftalık 35 uçuş iznini koparmayı başardı. Kasım ayında başlaması planlanan Havana uçuşlarının, önümüzdeki Ağustos ayında satışa açılması bekleniyor.

American Airlines’ı, JetBlue yakından takip ediyor.

JetBlue, haftada 27 kez Havana’ya uçabilecek.

ABD ile Havana arasında uçuş izni alan diğer havayolu şirketleri ise şunlar:

Delta Air Lines, United Airlines, Southwest Airlines, Alaska Air, Spirit Airlines, ve Frontier Airlines.

ABD ile Küba arasında iş ve turizm amaçlı yoğun bir yolcu trafiği gerçekleşmesi ön görülüyor.

Özellikle yıllar içerisinde Küba’dan ABD’ye yaşanan göç sebebiyle ayrı kalan akrabaların, uçuşların başlamasıyla birlikte birbirlerini sık sık ziyaret etmesi bekleniyor.

Neticede, ABD’nin arka bahçesi denilebilecek Küba’da soğuk savaş yıllarından kalan belki de son sahne de kapanırken, havayolu sektörü için yeni bir pazar açılıyor ve uçuşların dolu ve kârlı olacağı tahmin ediliyor.

Comments

One response to “ABD ile Küba’nın Başkenti Havana Arasındaki Uçuşlar Belli Oldu”