Sukhoi Superjet 100, Artık Batı Avrupa’da

Cityjet_Sukhoi Superjet 100

Cityjet – Sukhoi Superjet 100

1993 yılında İrlanda’nın başkenti Dublin’de kurulan bölgesel havayolu şirketi CityJet, Rusya’nın SSCB sonrasında ürettiği ilk yolcu uçağı olan Sukhoi Superjet 100’ü filosuna dahil eden Batı Avrupalı ilk taşıyıcı oldu.

CityJet, İrlandalı bir şirket olmakla birlikte, özellikle Londra kent merkezindeki “City” Havalimanı’nı (IATA: LCYICAO: EGLC) kullanmakta.

1.500 metre uzunluğunda tek bir piste sahip olan City Havalimanı‘nda dolayısıyla bölgesel uçaklar kullanılıyor.

CityJet’in filosunda 18 adet Avro RJ85 ve 8 adet Bombardier CRJ900s tipi uçak bulunuyordu.

24 Mayıs 2016 Salı günü İtalya’nın Venedik kentinde, CityJet’in 15 uçaklık Superjet 100 siparişinin ilki teslim edildi. Şirketin bunun yanı sıra, 16 uçaklık da opsiyonu bulunuyor.

CityJet, 2016 yılında toplam üç adet Superjet 100 teslim alacak. Siparişin geri kalan 12 uçağın teslimatı ise 2017 yılı içerisinde tamamlanacak.

Brezilyalı Embraer ve Kanadalı Bombardier ile bölgesel uçak pazarında rekabet halinde olan Sukhoi için bu gelişme önemli bir kilometre taşı niteliğini taşıyor.

Sukhoi şirketi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ülkedeki uçak üretim sanayisini yeniden canlandırmak amacıyla 2006 yılında kurulan United Aircraft Corporation şirketinin bir parçası.

Rusya bu projede İtalyan Finmeccanica firması ile işbirliği yapıyor.

98 koltuk kapasiteli uçağın koltuk düzeni ise 2-3 şeklinde düşünülmüş. İki metre tavan yüksekliğine sahip Superjet 100’ün koltuklarındaki diz mesafesi ise 32 inç mertebesinde bulunuyor.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.