Dornier 328_TRJ 628_turk_yolcu_ucagi

TRJet ve Pratt&Whitney, Motor İçin Anlaştı

TRJet uçaklarında kullanılacak PW306B motorlarının yükseltilmesi ve tedariki için Pratt & Whitney Canada (P&WC) şirketinden yararlanma planları üzerinde anlaşmaya varıldı.

Türkiye’nin ilk bölgesel uçağının oluşturulmasına giden süreçte yepyeni bir adım atılmış oldu.

İmzalanan mutabakat zaptı, TRJet’in 328 uçaklarının üretimine başlama girişiminde önemli ortaklarından biri olan ve bu uçakların mevcut tip sertifikasını elinde bulunduran, Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) Almanya merkezli iştiraki 328 Support Services GmbH (328) firmasını da içeriyor.

TRJet yöneticilerinden Cem Uğur yaptığı açıklamada, “Uçak motoru tasarımı, üretimi ve servis hizmeti konusunda bir dünya lideri olan P&WC ile TRJet arasındaki işbirliği, 328 ve 628 serisi uçakların arkasındaki etkinliği kanıtlanmış teknolojiyi ve havacılık uzmanlığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Dornier 328_TRJ 628_turk_yolcu_ucagi

TRJet’in 32 kişilik yolcu kapasitesine sahip 328 serisi uçaklarında kullanılacak olan PW306B motorların çalışmalarına 2016 yılında P&WC’nin Longueuil, Quebec’teki tesislerinde başlanacak; böylece TRJ328™ uçağının üretiminin tamamlanarak ilk uçuşunu 2019 yılında yapmasıyla sonuçlanacak imalat programının ilk adımı atılış olacak.

Bu arada, T328 uçakları için turboprop motor üretme çalışmaları da eş zamanlı olarak devam edecek.

Bu çalışmalara aynı zamanda, yeni 628 serisi uçakların tasarım çalışmaları da başlatılacak.

Baştan sona yeni bir tasarımın ürünü olacak bu uçaklar Türkiye’nin ilk yerli tasarım yolcu uçağı olarak tarihe damga vuracak. 628 serisinin ilk uçuşunu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yıldönümü şerefine 2023 yılında gerçekleştirmesi bekleniyor.

Hâlihazırda dünyanın 85 ülkesinde sertifikalandırılmış olan D328 modeli ABD, İsviçre, Almanya, Birleşik Krallık ve Danimarka gibi ülkelerde halen kullanılıyor. 328 turboprop ve jet modelleri, çok yönlü ve dayanıklı yapısı ve geniş kabin konforuyla sektörde değerli ve maliyet etkin bir oyuncu olarak biliniyor.

Gerek SNC gerekse P&WC, TRJet’in bölgede önemli bir ihtiyacı karşılayarak, yerel ekonomiye katkıda bulunacağına inanıyor.

328 firmasının genel müdürü Dave Jackson konu ile ilgili açıklamasında, “Yapılan kapsamlı pazar araştırmaları bu uçaklara duyulan ihtiyacın sadece Türkiye’deki yerli pazarla sınırlı olmadığını gösteriyor; aynı zamanda yolcu kapasitesi 50 kişinin altında olup, yeterli hizmet verilemeyen pazarlarda bölgesel ve uluslararası ölçekte giderek artan bir talep söz konusu” ifadelerini kullandı.

SNC, bu uçakların ABD hükümetine satışı da dahil olmak üzere, ABD’de satışa sunulması için üretim lisansını elinde tutmayı planlıyor.

P&WC’nin pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Richard Dussault, bu programın bir parçası olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirerek, “Ülke ekonomisi üzerinde olumlu etkileri olacak ve ülkede büyümekte olan havacılık sektörünü destekleyecek bu tarihi projenin hayata geçirilmesi için TRJet, SNC ve 328 Support Services ile yapacağımız işbirliğini heyecanla bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Hangi Uçaklarda Kullanılıyor?

İş jetleri için tasarlanan PW300 ailesinin bir üyesi olan motor, tek aşamalı fan, üç aşamalı düşük basınç türbin, dört aşamalı yüksek basınç sistemli yapıdan oluşuyor.

Seride daha yüksek itiş güçlü PW306 ve 308 serilerinde ayrıca itiş gücünü artıran sistemler de yer alıyor.

PW306 serisi Dornier 328 serisinde kullanılırken motor farklı versiyonları ise  Learjet 60’dan başlayıp Falcon 2000EX/LX, Falcon 7X, Cessna Citation Sovereign gibi uçaklarda kullanılıyor.


Posted

in