Londra Heathrow’da Yaklaşma Açısı Değişiyor

London Heathrow_reduce_noise_approach_steep_angleBu yazı, Kokpit.aero’nun özel izni ile yeniden yayımlanmıştır.

Londra Heathrow Havalimanı, eylül ayından itibaren yaklaşma açılarını 3 dereceden 3,2 dereceye çıkartıyor. Bu karar neden alınıyor?

İngiltere’nin en yoğun havalimanı olan ve pist tartışmaları ile gündeme gelen Londra Heathrow yeni bir uygulamaya geçiyor.

İngiliz havayolları British Airways ile İngiliz Seyrüsefer Dairesi NATS’ın ortak çalışması sonrasında yaklaşma açısı, 3 dereceden 3,2 dereceye yükseltilecek.

Bu uygulama ile uçaklar yaklaşmaya normalden 170 feet, yani 56 metre yüksekten başlayacak ve daha dik bir açıyla piste gelecek.

London Heathrow_reduce_noise_approach_steepBu Kararın Sebebi Gürültü

Yaklaşma açısının 3,2 dereceye çıkartılması ile alçak irtifada oluşan uçak gürültüsünün etkisinin azaltılması öngörülüyor.

Heathrow çevresinde özellikle gürültü kaynaklı şikayetlerin önüne geçmek isteyen havalimanı yönetimi, denemelere 14 Eylül’de başlayacak.

Yaklaşık 6 ay sürecek testlerin ardından sonuçlara göre uygulamanın standart hale getirilmesi planlanıyor.

Tolga Ozbek

25 yıldır profesyonel havacılık gazetecisi olan Tolga Özbek, kendi adıyla kurduğu tolgaozbek.com sitesinin yanı sıra Flight Global'de haberler yazıyor. Özbek aynı zamanda, Ticari Pilot ve Çok Motor lisanslarına sahip.

error: Content is protected !!