Cumhurbaşkanı Demirel’in Uçağında Yaşanan Şiddetli Türbülans

Dokuzuncu Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel‘in, beraberindeki heyetle gerçekleştirdiği Güney Amerika ziyareti dönüşü yaşanan şiddetli türbülans olayının üzerinden yıllar geçti.

Gelin şimdi hep birlikte, o tarihte günlerce konuşulan bu olayı hatırlayalım…

Cumhurbaşkanı Demirel, kalabalık bir heyetle birlikte Güney Amerika seyahatine çıkmıştı. 1 Nisan 1995 tarihinde başlayan gezinin, yaklaşık iki hafta sürmesi planlanmıştı.

Bu sebeple kamuoyunda bir hayli tartışmaya sebep olan gezide ilk olarak Arjantin ve Şili ziyaret edilmiş; ardından Brezilya’ya geçilmişti.

Fakat dönüş için hazırlık yapılırken, uçağa bir ikram aracı çarpmış ve arka kapıya hasar vermişti.

Bu durum üzerine Türk Hava Yolları (THY), Brezilya’ya Airbus A310 tipi başka bir uçak göndermiş; bu arada heyet, plansız bir biçimde Brezilya’da konaklamak zorunda kalmıştı.

Turkish Airlines_THY_Airbus A310-304_TC-JDD

En nihayetinde THY’ye ait Airbus A310 tipi “Dalaman” adlı uçak, Demirel ve beraberindeki heyeti Türkiye’ye getirmek üzere 14 Nisan 1995 tarihinde Brezilya’dan yola çıkmıştı.

Uçakta yaklaşık 180 kişi bulunuyordu.

Normal seyir irtifasında uçuşa devam edilirken uçak birden bire şiddetli bir türbülansa girdi.

19950415 Hurriyet Demirel Turbulans

İlk anda yaşanan 65 metrelik irtifa kaybının ardından uçak dengesini kaybetti. Ve yirmi saniyelik ikinci bir düşüş yaşandı. Bu kez irtifa kaybı 300 metreyi buldu.

Uçakta büyük bir panik vardı.

Uçak yeniden yükselmeye başladı. Tam geçti derken bu kez büyük bir gürültü ve sarsıntıyla uçak sağa yattı.

İkinci türbülans daha şiddetliydi. On saniye içerisinde 700 metrelik irtifa kaybı yaşandı.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de aralarında bulunduğu bir çok kişi yere düştü ve hafif şekilde yaralandı.

Sonrasında uçak yeniden toparlanarak, normal seyrine geri döndü. Ancak o anlarda yaşanan korku, aradan geçen yirmi seneye karşın hâlâ hafızalardaki tazeliğini koruyor.

Olaydan sonra yolcuların bazıları sakinleştirici ilaç almak zorunda kaldı.

Olayın akabinde Süleyman Demirel’in her zamanki nüktedanlığı ile özel doktoru Osman Müftüoğlu’na, “çok düştük, kalktık…alışığız…işte bu da onlardan biriydi” dediği rivayet edilir.

Olayı anı fotoğrafları: Milliyet Gazetesi Arşivi

Demirel_THY_Airbus A310_Turbulans_14-Nisan-1995_001

Demirel_THY_Airbus A310_Turbulans_14-Nisan-1995_002

Demirel_THY_Airbus A310_Turbulans_14-Nisan-1995_003

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!