Istanbul_IST_new airport_Grimshaw

İstanbul’un Yeni Havalimanının Duty Free’sini Heinemann-Unifree İşletecek

Üçüncü Havalimanı işletmesinin en büyük gelir kaynağı olan duty free yani gümrüksüz satış mağazası işletmeciliği için İGA, Heinemann ve Unifree ile anlaşma imzaladı.

Istanbul_IST_IGA_Airport_Heinemann_Unifree_duty-free_agreement_001Üçüncü Havalimanı işletmesi İGA, gümrüksüz satış mağazaları işletmesi için Alman Heinemann ve Türk ortağı Unifree şirketi ile anlaşma imzaladı.

Toplam 25 yıllık iş birliğinde, Heinemann ve Unifree, 120 milyon Euro yatırım ile dünyanın en büyük duty free kompleksini Üçüncü Havalimanı’na yapacak.

İmza törenine işletmeci İGA (İstanbul Grand Airport – İstanbul Büyük Havalimanı) şirketinin ortakları Cemal Kalyoncu, Nihat Özdemir, Naci Koloğlu, Mehmet Cengiz ile Heinemann tarafından şirketin sahibi Claus Heinemann, Unifree’nin CEO’su Kerem Üstünkaya, Cüneyt Çilingiroğlu ile Naci Sipahioğlu imzaladı.

İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, KDV dahil 26 milyar Euro’luk yatırımla cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını hayata geçireceklerini söyleyerek, “İstanbul’da dünyanın en büyük duty free kompleksini kazandırıyoruz. Bölgenin en önemli aktarma merkezi olan İstanbul, büyüklüğün yanı sıra yaratacağı ticari hacimle ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak” dedi.

Heinemann CEO’su Claus Heinemann ise 30 yıldır Türkiye’de olduklarına dikkat çekerek “Bu sürecin son 15 yılı Atatürk Havalimanı’ndaydı. Türkiye’yi, Türkleri çok iyi tanıyoruz. Almanya ve Türkiye arasında ciddi bir ilişki var. Benim için de İstanbul çok önemli bir merkez. Buraya uluslararası tecrübemizi getiriyoruz ve Türkiye’ye güveniyoruz” diye konuştu.

İstanbul Boğazı’ndan Esinlenildi

Toplam 53 bin metre kare alana sahip olacak mağazalar, 400’den fazla markayı çatısı altında barındıracak.

Toplam 7 bin kişiye istihdam sağlayacak mağazalarda, üç boyutlu hologram sistemlerinden şarj edilebilen akıllı alışveriş arabalarına kadar bir çok yeni teknolojinin de bir arada sunulması planlanıyor.

Istanbul_IST_IGA_Airport_Heinemann_Unifree_duty-free_agreement_002Yolcuların rahat alışveriş edebilmeleri için farklı bir mimariye sahip olacak mağaza kompleksinde gidiş katında Türk ürünlerinin de satıldığı 3 bin metre karelik bir mağaza da yer alacak.

Toplam 6 bin 500 metre kare mağazada ise lüks mallar satışa sunulacak.

Geliş katında da 12 bin 500 metre karelik mağaza yer alacak. Ara noktalar ve satış merkezleri ile adeta AVM konseptine sahip olacak havalimanında engelli yolcular için özel hizmetler de verilecek.

Heinemann_duty-freeDünyanın En Büyük Duty-Free Şirketlerinden Bir Tanesi

Hamburg merkezli, dünyanın en büyük duty free şirketlerinden bir tanesi olan Heinemann, 135 yıllık bir aile şirketi.

30 yıldır Türkiye’de farklı merkezlerde görev yapan şirket, son 15 yıldır Atatürk Havalimanı’nda Unifree ve TAV ortaklığı ile faaliyet gösteriyor. Şirketin portföyünde 3 binden fazla mağaza bulunuyor.

Yeni Havalimanı İçin Kredi Anlaşması Mayıs Ayında

3. Havalimanı’nın 25 yıllık işletme hakkını kazanan İGA Havalimanı İşletmesi AŞ’nin Unifree DutyFree ile yaptığı anlaşmanın imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özdemir, “750 milyon Euro köprü kredisi aldık. Mayıs ayında esas büyük anlaşmayı yedi banka ile yapacağız. Rakam 4.5 milyar Euro olacak. 1 milyar Euro da özsermaye kullanacağız” dedi.

Konsorsiyumun aldığı havalimanı ihalesinin KDV dahil 26 milyar euro bedelle Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olduğunu belirten Özdemir, 29 Ekim 2017 tarihinde açılması planlanan havalimanının ilk aşamada yılda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını söyledi.

“Kot farkı” tartışmaları ile ilgili soruları da yanıtlayan Nihat Özdemir, “Bu durum zaten ihale öncesindeki maddelerde belirtilmişti. Havalimanının ilk etabı olan 90 milyon yolcu/yıl kapasiteyi bitirmek için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.


Posted

in

Comments

2 responses to “İstanbul’un Yeni Havalimanının Duty Free’sini Heinemann-Unifree İşletecek”