AirAsia X, 55 Adet Airbus A330neo Siparişi Verdi

Asia_X_Airbus A330-900neoGüneydoğu Asya’nın dinamik oyuncusu AirAsia X, 55 adet Airbus A330neo siparişi verdi.

Bilindiği üzere AirAsia X, Asya kıtasının en büyük düşük maliyetli taşıyıcısı konumundaki AirAsia’nın uzun menzilli operasyon yapan birimi.

A330 ailesinin şu ana kadarki bu en büyük siparişindeki uçaklar teslim edildiğinde, AirAsia X, dünyanın en fazla A330 işleten havayolu firması ünvanına kavuşacak.

Zira önceki siparişlerle birlikte AirAsia X filosundaki A330 sayısı 91’e ulaşacak.

Yeni uçakların teslimatı 2018 yılı başından itibaren başlayacak.

AirAsia X direktörü Tony Fernandes yaptığı açıklamada, A330’un, uygulamakta oldukları iş modeli için en doğru uçak olduğunu çoktan ispatladığını belirtti.

Düşük işletme maliyeti, uzun menzilli uçabilme yeteneği ve yüksek konfor, A330’da buluşmuş durumda.

Yeni nesil Rolls-Royce Trent 7000 motorlarının kullanılacağı A330neo, havayolu şirketlerine, mevcut A330’a oranla koltuk başına %14 daha düşük akaryakıt maliyeti ve 700 km daha uzun menzil fırsatı sunuyor.

AirAsia X’in filosu şu an için tamamen Airbus A330-300 tipi uçaklardan oluşuyor.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!