Istanbul Ataturk Havalimani_AHL_LTBA_2010

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Bakım Çalışması

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda askeri alanda yapılan park alanlarının 05/23 pistine bağlanması için inşa edilecek taksi yolları nedeniyle pist 15 günlüğüne kapatılacak. Uzmanlar bu durumun havalimanı kapasitesinin yaklaşık yüzde 20 düşüreceğine dikkat çekiyor.

Atatürk Havalimanı’nda eski pist olarak bilinen 17-35 sağ pistteki bakım çalışmalarının 12 Mayıs günü tamamlanmasından sonra ertesi gün yani 13 Mayıs’ta, bu sefer geçtiğimiz yıllarda uzatılan 05/23 pisti eklenecek taksi yolları nedeniyle inşaat çalışmaları başlanacak.

Istanbul Ataturk Havalimani_AHL_LTBA_2010Halen Atatürk Havalimanı’nda bu pist inen, 17/35 doğrultusundaki pistin ise kalkış amaçlı kullanılarak etkin trafik akışı sağlanıyor. Atatürk Havalimanı 1 Mayıs’ta bu uygulama ile 1.267 uçak trafiğine çıkarak rekor kırmıştı.

Günde 200 Uçuş İptal Edilebilir

05/23 pistinin 15 günlük süreyle kapatılacak olması nedeniyle uzmanlar günlük en az 200 uçuşun iptal edilebileceğine dikkat çekti:

“Kısa pistin kapatılması sonrası sadece kuzey güney doğrultusundaki 3000 metre uzunluğunda olan 17-35 sağ ve sol pistleri çalışacak. Bu birbirine paralel ve yakın olan iki piste aynı anda fiziki nedenlerle iniş kalkış yapılamayacağı için, Ataköy tarafındaki kısa pistin de çalışmaması nedeniyle büyük sıkıntı yaşanacak. İniş kalkış arasında kısa süreli beklemeler olacak. Böylece uçakların iniş ve kalkış anındaki arada uygulanan 3,5 dakikalık süre 5 dakikaya kadar çıkacak ve bu da yaklaşık bir günde 200 uçak trafiğinin iptaline neden olacak”

Gece Çalışılırsa Çözülür

Uzmanlar bu çalışmanın gece saatlerinde yapılarak daha uzun sürede tamamlanacağı ve trafiğin daha az etkileneceğine dikkat çekti:

“Bu çalışma gece trafiğin az olduğu saatte, altı saatlik kapatmalarla olabilir. Bu şekilde çalışma 15 günde değil ama bir ayda bitebilir. Bu güne kadar park yeri sıkıntısı gerçekten çok çekildi. Fakat tamamen pistin kapanması büyük sorun. Şirketler şimdiden sızlanmaya başladı. Özellikle trafiğin büyük kısmını çeken THY çözüm istiyor”

Atatürk Havalimanı’nda, yeni park alanlarının oluşturulması amacıyla Milli Savunma Bakanlığı tarafından sivile tahsis edilen askerî bölgede çalışmalar hemen hemen tamamlandı.

585 dönümlük alana, hava trafiğinin rahatlatılması amacıyla 26 tek koridorlu orta boy ve 17 geniş gövdeli büyük olmak üzere 43 uçaklık park alanı yapıldı.

Büyük Sıkıntı

Yeni uçak park yerine bağlanacak olan 05/23 pistinin 2010 yılında yapılan yenileme çalışmasında ilk kez beton üzerine güvenli bir şekilde asfalt kaplama yapılmasına imkan sağlandı.

Ayrıca çatlak önleme tabakası yapıldı. Bir havaalanı pistinde aşınma tabakası olarak ilk kez taş mastik asfalt kullanıldı. İlk kez cam elyaftan yapılmış file malzemesi ile asfalt güçlendirme yapıldı.

Pist aynı zamanda yağan yağmurda su tutmuyor. Uçakların inişi esnasında oluşabilecek su yatağı da yenilenen pistte görülmeyecek.

Bu arada yeni hizmete girecek olan yeni uçak park yerleri nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda yaşanan park sıkıntısı da büyük ölçüde giderilecek.

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal’ın Açıklaması

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, haberin yayınlanmasının ardından Twitter hesabından “Atatürk Hava Limanında inşaat çalışmaları 05/23 pisti gündüz kapatılmadan sürdürülecek. Trafik kesintiye uğramayacak” diyerek 05/23 pistinin inşaatının gece yapılacağını müjdeledi.

Alınan bilgiye göre, pist 23:00 ila 03:30 saatleri arasında kapatılacak. Her gün yaklaşık 4 buçuk saatlik çalışma ile taksi yollarının yapımının yaklaşık 4 ay içinde tamamlanması planlanıyor.

Bu saatlerin Atatürk Havalimanı uçuş trafiğinin en az yoğun saatleri olduğunu belirten uzmanlar, çalışmaların böylelikle çok daha hızla tamamlanacağına dikkat çekti.