Turkish Seats Industries_koltuk_002_Subat 2013

Türkiye’de Üretilen İlk Uçak Koltuğu Yakında Göklerde

Turkish Seats Industries_koltuk_002_Subat 2013Türk Hava Yolları,  Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. ve Assan Hanil ortaklığında kurulan Turkish Seats Industries (TSI), tasarımı Türk mühendisler tarafından yapılan ilk yerli uçak  koltuğunu üretti.

Türk  Hava Yolları, büyük bir girişimle Türk Sivil Havacılık tarihinde bir ilke daha imza  atıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı; 2023 vizyonu  doğrultusunda açıklanan ‘yüzde yüz Türk uçağı üretimi’ hedefi kapsamında, Türk  Hava Yolları, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. ve Kibar Holding’in Güney Koreli  Hanil E-HWA ile mevcut işbirliğinin bir iştiraki olan Assan Hanil ortaklığında  5 milyon dolarlık bir yatırımla kurulan Uçak Koltuk Üretimi Sanayii ve Ticaret  A.Ş.  (Turkish Seats Industries – TSI),  ilk yerli tasarım uçak koltuğunu üretti.

Türk Hava Yolları’nın ev sahipliğinde, Atatürk Havalimanı 2. Hangar’da gerçekleşen, TSI tasarımı uçak koltuklarının ilk kez monte edildiği Boeing B737-800 tipi uçağın tanıtım toplantısına, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, TSI Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. İsmail Demir, TSI Genel Müdürü Fahri Bayır, Dr. Yang Seok RYU Hanil E-Hwa Yönetim Kurulu Başkanı, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ve Assan Hanil Genel Müdürü Okan Gedik katıldı.

Turkish Seats  Industries_koltuk_003_Subat 2013Türk  Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “TSI’ın temel vizyonu; uçak  yolcu koltuğu sektöründe konfor, estetik, güvenlik ve lojistik konularında en  iyi çözümleri sunmak. Bu iştirakimiz ilk meyvesini verdi. İlk üretiminin  montajının gerçekleştirildiği uçağı bugün sizlere sunmak bizim için büyük bir  gurur.” dedi.

2011  Eylül ayında İzmit’te kurulan tesislerde koltuk tasarımına başlayan şirket,  uçak koltuklarının otomasyon ve yazılım dâhil konsept geliştirme ve tasarlama  aşamalarının tamamını Türkiye’de gerçekleştirdi. TSI, yaklaşık üç yıldır  titizlikle sürdürülen çalışmalar sonucu uçakta yolcu memnuniyetini direkt  etkileyen koltuk kaleminde seri üretime geçti. İlk aşamada Boeing 737-800 ve  hemen ardından Airbus A319-320 ve 321 tipi uçaklarda ekonomik ömrünü tamamlayan  koltuklar, ergonomisi, yolculara sunduğu konforlu seyahat alanı ile müşteri  memnuniyetine hitap edecek yerli tasarımlarla yenilenecek. Yıllık 10 bin koltuk  kapasiteli üretim hattının 2024 yılında 50 bin adede çıkarılması planlanıyor.

TSI Genel Müdürü Fahri Bayır, kalitesinin  yanı sıra ince tasarımı ve hafifliği ile dikkat çeken yerli uçak koltuklarının  hızlı teslimatı ile sektöre iddialı bir giriş yapacağını ifade ediyor. İlk  etapta sadece filodaki uçakları yenileyecek şirket, Boeing ve Airbus ile sürdürülen görüşmeler neticesinde yakın  gelecekte fabrika çıkışlı uçaklara da yerli koltukları monte etmeyi hedefliyor.  Anlaşma ile dünyanın önde gelen uçak imalatçıları Boeing ve Airbus’a yerli  koltuk ihracatına da başlanmış olacak. Şirketin bu hamlesiyle 2024’te pazar  payının yüzde 10’a yükseltilmesi hedefleniyor.  

Turkish Seats  Industries_koltuk_001_Subat 2013Benzersiz  Otomasyon

TSI,  dünyanın en hızlı üretim bandına sahip otomasyon sisteminde sıfır hata prensibi  ve teknolojisi ile üretimini sürdürüyor.   Komplike bir teknik altyapıya sahip uçak koltuğunun tüm montaj aşamaları  gelişmiş teknolojilerle takip ediliyor. Bilgisayar otomasyon sistemi sıfır hata  ile ürünün ortaya çıkmasını sağlıyor.   Kurulan otomasyon sistemi ile dünyada tek olan TSI (Turkish Seats  Industries), üretim hızı ile rakipleri ile arasındaki farkı belirginleştirmeyi hedefliyor.

Comments

One response to “Türkiye’de Üretilen İlk Uçak Koltuğu Yakında Göklerde”