THK_universitesi

Birinci Uluslararası Hava İşletmeciliği Konferansı

Birinci Uluslararası Hava İşletmeciliği Konferansı, 7 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da yapılacak.

Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek ihtisas üniversitesi olan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi tarafından düzenlenen bu uluslararası etkinliğe (INTAVIC2012), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) destek veriyor.

Etkinlik, sivil hava işletmeciliği alanında Türkiye’deki ilk uluslararası konferans olma özelliğini taşımakta.

THK_universitesiINTAVIC2012, Uluslararası Sivil Havacılık Günü olan 7 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da THK Üniversitesi “Türkkuşu” kampüsünde gerçekleşecek olup, sunum dili İngilizcedir.

Türkçe yapılacak konuşmalar ve bildiriler, simultane olarak tercüme edilecek.

Konferansa katılım ise ücretsiz.

Konferansta sunulmak üzere altı ana konu başlığı altında bildiri kabul ediliyor.

Hava İşletmeciliği, Hava Trafik Yönetimi, Havayolu ve Havalimanı Yönetimi, Havacılık ve Uzay Endüstrisinde Tedarik Zinciri Yönetimi, Bakım Onarım ve Revizyon ve Havacılık ve Uzay Endüstrisi Ortak İlgi Alanları, bu yılkı etkinliğin ana konuları.

Belirtilen konularda düzenlenecek oturumlarda bildiri vermek isteyenlerin özet bildirilerini, en geç 1 Ekim 2012 tarihine kadar intavic2012@thk.edu.tr adresine e-posta şeklinde göndermesi gerekiyor.

Bilindiği üzere ülkemizdeki sivil hava trafiği özellikle son 6-7 sene içerisinde büyük aşama kaydetti.

Örnek vermek gerekirse; 2007 yılında Türkiye’de toplam 688.000 uçak hareketi yaşanırken, 2011 yılında bu rakam 1 milyonun üzerine çıktı.

Hava trafiğindeki büyümenin 2012 yılında da devam edeceği tahmin ediliyor.

Yine aynı beş yıllık tarih aralığında, iç + dış hat yolcu sayısının %67’lik bir artış oranıyla 70 milyondan, 118 milyon civarına yükseldiği görülüyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse, sektör bu hızla büyürken, işin akademik tarafı bir miktar zayıf kaldı.

THK Üniversitesi belki de bu açığı kapatmanın çabası içerisinde.

Bu açıdan bakıldığında, ülkemiz için bir ilk niteliğindeki Uluslararası Hava İşletmeciliği Konferansı, sivil hava taşımacılığı sektöründeki akademik ihtiyacın karşılanması yolunda atılan ilk ve önemli bir adım olarak kabul edilebilir.

Havayolu 101 ailesi olarak yerimizi alacağımız konferansa, sektördeki herkesi davet ediyoruz.