Türkiye’deki Havalimanları

Havalimani_Turkiye_2012_havayoluSon on yıl içerisinde sivil havacılık açısından büyük ilerleme kaydeden Türkiye’deki havalimanları genelde Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) yönetiminde bulunuyor.

Ülkemizdeki havalimanlarının bir kısmı sivil yapıdayken, yarıya yakını aslen askerî amaçlar için inşa edilmiş durumda.

Bunların yanı sıra, İstanbul Sabiha Gökçen (SAW) ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AOE) havalimanları, özel statüye sahip iki meydanımız.

Zonguldak Çaycuma ve Antalya Gazipaşa havalimanları da yine farklı bir yapıda; DHMİ’nin denetimi ve gözetiminde özel sektör tarafından işletilmekte.

Yan taraftaki haritada, Türkiye’deki havalimanları yer alıyor.

İlk bakışta da fark edileceği üzere, bu limanlar ülkenin doğusu ve batısında yoğunlaşmış durumda.

Orta Anadolu bu açıdan nispeten fakir kalmış.

Bu kompozisyon belki de ülkemizde yaşanan iç göçün bir yansıması.

Hatırlanacağı üzere 2011 yılında Türkiye’deki uçak trafiği (iniş-kalkış) 1 milyonun biraz üzerinde gerçekleşmiş ve bu seferler sonucunda havalimanlarımızda yaklaşık 118 milyon yolcu ağırlanmıştı.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!