Tarihî TWA Uçuş Merkezi'nde Bir Gezinti

TWA_flight_center_2011New York – JFK Havalimanı’nın belki de en ünlü terminali, 5 numaralı TWA Uçuş Merkezi‘dir.

Bu mekan, Fin asıllı Amerikalı ünlü mimar Eero Saarinen tarafından tasarlanarak 1962 yılında hizmete girmişti.

Havayolu seyahatinin daha ziyade zenginlere ve seçkinlere hitap ettiği o dönemlerin belki de zirve noktası olan TWA Uçuş Merkezi, kanatlarını açmış bir kuşa öykünen sıra dışı mimarisiyle gerçekten göz alıyor.

TWA’in 2001 yılında göklere veda etmesinin ardından uzunca bir süre atıl vaziyette kalan bu ünlü ve sıra dışı terminal, JFK merkezli olarak başarılı bir uçuş operasyonu sürdüren JetBlue’nun ihtiyaçları doğrultusunda yenilenerek 22 Ekim 2008 tarihinde yeniden hizmete girmişti.

Daha doğrusunu söylemek gerekirse, Terminal 5’in olduğu bölüme yapılan ek bina JetBlue için hizmet vermeye başlarken, Saarinen tarafından tasarlanmış olan ön kısım 2001 yılından bu yana kapalı halde kalmaya devam ediyor.

ABD’de millî tarihî mekanlar listesine alınan TWA Uçuş Merkezi’ndeki restorasyon çalışmaları halen sürmekte.

Open House New York tarafından Ekim ayında düzenlenen bir organizasyonla dört buçuk saatliğine meraklıların ziyaretine açılan merkez, aradan geçen bunca yıla rağmen sıra dışı olma özelliğini korumakta.

Jaunted tarafından hazırlanan haberden anladığımız kadarıyla, her ne kadar JetBlue’nun bu yönde bir talebi olsa da, TWA Uçuş Merkezi’nin yolcuların kullanımına yeniden açılması pek düşünülmüyor.

İşte merkezin geçtiğimiz Ekim ayında düzenlenen etkinlik esnasında çekilen fotoğrafları:

TWA Uçuş Merkezi

Photos and video: Cynthia Drescher for Jaunted

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.