Dünyanın En Fazla Yolcu Taşıyan 20 Havayolu Şirketi

Ucretli_yolcu_havayolu_20102011 yılının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde, geçen sene (2010) içerisinde havayolu şirketlerinin taşımış olduğu ücretli yolcu sayısına şöyle bir bakalım.

IATA tarafından hazırlanan verilerden aldığımız ve dünyanın en fazla yolcu taşıyan ilk 20 havayolu şirketinin yer aldığı liste yan tarafta.

Buna göre ilk sırada Delta yer alıyor. Bir kaç sene önce Northwest’i bünyesine katan Delta, bu sayede birinci sırya yükselmiş durumda.

Delta’nın hemen ardından Southwest geliyor.

Şirket 2010 yılında 106 milyon yolcu taşımış. Ve bunların tamamı ABD iç hat yolcusu. Southwest’in bu özelliğini gözden kaçırmamak gerekiyor. Bu sene içerisinde AirTran’i bünyesine katan Southwest, eğer yolcu sayıları toplam olarak açıklanırsa, 2011 yılından itibaren dünyanın en fazla yolcu taşıyan şirketi ünvanını elde edecek.

Listenin üçüncü sırasında bir başka ABD’li şirket, American Airlines var. Son aylarda mâlî açıdan zor günler geçiren şirket, 2010 yılında 86 milyon yolcu taşımış.

20 şirketlik listeye baktığımızda, altı adet ABD şirketini görmekteyiz.

Bu altı şirketin taşıdığı toplam yolcu sayısı, 453 milyon. İlk 20 şirket içerisindeki payları %41.

ABD dışında ilk 20’ye birden fazla şirket sokabilen ülkeler ise üç şirketle Çin ve ikişer şirketle Japonya, Brezilya ve Avrupa Birliği.

easyJet ve Ryanair’i Avrupa Birliği’nin şirketleri olarak değerlendirebiliriz.

Bakalım 2011’de ilk 20 şirket sıralamasında ne gibi değişiklikler olacak?

Hızla büyümekte olan Emirates, üst sıralara tırmanabilecek mi?

21. sırada bulunan Türk Hava Yolları, ilk 20 içine girebilecek mi?

Merakla takip ediyoruz.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.