Havayolu Şirketleri Sosyal Medya’da

Simpliflying’den Shashank Nigam tarafından hazırlanan ve bu hafta Seattle’da yapılan APEX 2011 zirvesinde takdim edilen sunum, kısa başlıklar altında, sosyal medya işinde havayolu şirketlerinin durumunu anlatıyor.

Nigam tarafından Prezi ile hazırlanan sunum tek kelimeyle şahane.

Verdiğim linkte tamamını bulabileceğiniz çalışmada özet olarak şu noktalara değiniliyor:

  1. Bu yıl 200 milyon kişiye ulaşan uçuş esnası kablosuz internet bağlantısının, havayolu şirketi – yolcu ilişkisini değiştirmesi,
  2. Sadakat programlarının, sosyal sadakati de içerecek şekilde evrilmesi ve sadece mil puanı hediye etmenin ötesinde, sanal aksiyonların sanal ödüller getirmesi,
  3. Gelir ve dağıtım sistemlerinin de sosyal medya ortamına uyum sağlaması, klasik GDS sistemlerinin by-pass edilmesi, (Malaysia Airlines ve Alaska Airlines’ın Facebook örnekleri)
  4. Müşteri hizmetlerinin artık sosyal medya üzerinden sağlanması.
Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!