A340-300 Konforuyla Güneşe Direkt Uçuş

Havayolu 101’in Twitter hesabından gönderdiğimiz bir mesajda zamanda yolculuk yapmış, “THY’nin New York seferlerinin, Ekim 1992 – Ekim 1994 tarihleri arasında Newark Havalimanı’na yapıldığını biliyor muydunuz?” diye sormuştuk.

Bugün yine o tarihlere gidiyoruz.

1993 yılının Temmuz ayı, THY tarihinde ayrı bir öneme sahip.

Airbus’tan sipariş edilen dört motorlu dev A340-300’lerden ilki filoya o ay içerisinde katılmıştı.

Böylece THY’nin direkt uçuş yapabileceği nokta sayısında artış sağlanmış, ilk olarak da Tokyo, Bangkok, Singapur ve New York gibi hatlara sefer planlanmıştı.

Milliyet Gazetesi’nde 18 Ağustos 1993 tarihinde yayınlanan bir reklamda, işte bu gelişmenin duyurusu yapılmış, Tokyo ile Bangkok & Singapur hatlarında Airbus A340-300 tipi uçakların kullanılacağı müjdelenmişti.

İlk aşamada Tokyo seferleri yapacak olan yeni uçaklar, “A340-300 Konforuyla Güneşe Direkt Uçuş” sloganıyla kamuoyuna tanıtılmış ve 340’larla beraber THY tarihinde bir başka ilke daha imza atılarak, “First Class” hizmeti yolcuların beğenisine sunulmuştu.

Fotoğraf: Milliyet Gazetesi Arşivi

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.

error: Content is protected !!