Madrid ve Barselona Havalimanları Satılıyor

2008-2009 küresel mâlî krizinden en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya’da sular durulmuyor.

Evvelsi gün yapılan bir açıklamaya göre, halen İspanya devletinin idaresinde olan Madrid Barajas ve Barselona El Prat havalimanlarının işletmesi, önümüzdeki Kasım ayının sonuna kadar satılacak.

Devlet, elindeki hisselerin %90’ını devretmeyi hedefliyor.

Barcelona_airport

Barselona El Prat Havalimanı

Söz konusu havalimanlarının işletme ruhsatı, 20 yıllık bir süre için devrediliyor. Buna ilave olarak beş yıl uzatma opsiyonu mevcut.

Böylece Madrid Barajas’tan 3.7 milyar Euro, Barselona El Prat’tan ise 1.6 milyar Euro gelir elde edileceği tahmin ediliyor.

Ayrıca, işletme hakkını elde eden firmalar, havalimanlarının yıllık gelirinin %20’sini devlete aktaracak.

2012 tahminlerine göre bu rakam Madrid için 150 milyon, Barselona için 80 milyon Euro mertebesinde gerçekleşecek.

Tabii yaklaşık 30 yıldır Avrupa Birliği üyesi olan İspanya’da en büyük iki havalimanının işletmesinin şimdiye kadar devlette olması ayrıca dikkat çekici.

Hatırlanacağı üzere İstanbul Atatürk Havalimanı’nın işletmesi, bundan yaklaşık 12-13 sene önce özel sektöre devredilmiş, yenilenen dış hatlar terminalinin resmî açılışı 3 Ocak 2000 tarihinde yapılmış ve 10 Ocak’tan itibaren de fiilen hizmete girmişti.

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 25 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.