EX-YU Aviation News

EX-YU_aviation_blogBugünkü konumuz, bundan bir yıl kadar önce bir arkadaşımız vasıtasıyla haberdar olduğumuz bir blog sayfası:

EX-YU Aviation News

Havayolu sektörü hakkında bir site hazırlamak zaten “niş” blogging kategorisindeyken, sadece eski Yugoslavya’daki havacılık haberlerini içeren bir blog yazmak, ele alınacak konuların bir hayli süzgeçten geçmesi manasına geliyor.

Ve hakkını teslim etmek gerekirse, EX-YU Aviation News’i hazırlayan arkadaş bunu bir hayli başarılı bir biçimde gerçekleştiriyor.

Blog’un lisanı İngilizce. Belki de EX-YU’nun başarısının ardındaki gerçek burada yatıyor. Niş kategorisindeki yazılar bu sayede tüm dünya tarafından okunabilir hale getirilmiş.

Blog’ta eski Yugoslavya’nın ele alındığını söylemiştik. Bosne&Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya, Sırbistan ve Slovenya ile ilgili havacılık haberlerini burada bulmak mümkün.

Blog’un dikkat çeken bir başka yanı da, haberlere yapılan yorumların zenginliği. Mesela Swift Air adlı bir şirket tarafından yapılacağı söylenen Şikago-Zagrep-Belgrad seferlerinin son anda iptal edilmesiyle ilgili haberin altında şu an için 81 yorum bulunmakta.

Havayolu 101 ekibi olarak EX-YU Aviation News’i tebrik ediyoruz.

Abdullah Nergiz

Havacılık sektöründe, hem havayolu hem de havalimanı tarafında 20 yıla yakın profesyonel tecrübesi bulunan Dr. Abdullah Nergiz, Türkiye'nin ilk havacılık blogu olan Havayolu 101'in kurucusu ve baş editörüdür. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Türkiye sivil havacılık tarihi üzerine yapmış olan Nergiz, halen profesyonel kariyerinin yanı sıra özel bir üniversitede havacılıkla ilgili ders vermeye devam etmektedir.